Hlavní obsah
Zámecké muzeum ve Zlíně Foto: Profimedia.cz

Ve zlínském zámku má být muzeum i hotel

Zlínský zámek, který je nejstarší stavbou ve městě, by mohl po revitalizaci být sídlem moderního městského muzea s důrazem na architekturu. V zámku by měla být také obřadní síň, ateliéry designérů a dalších kreativních umělců, hotel, restaurace i kavárna. Vyplývá to z architektonické studie revitalizace zámku, kterou vytvořil architekt Pavel Míček.

Zámecké muzeum ve Zlíně Foto: Profimedia.cz
Ve zlínském zámku má být muzeum i hotel

Studii zadala společnost Zlínský zámek, předcházel jí stavebně historický průzkum objektu. Památkáři při něm objevili například nové zbytky výzdoby nároží, které byly skryté pod novodobými omítkami a nevědělo se o nich, dochovaly se 500 let. Základy objektu pocházejí z druhé poloviny 15. století, kdy na místě stála stará zlínská tvrz. První písemná zmínka o gotické tvrzi se objevuje v roce 1360.

Zámek byl rok pro veřejnost uzavřený, loni se z něj vystěhovalo muzeum a krajská galerie do nového Baťova institutu. Město poté hledalo pro objekt využití. Pronajalo ji společnosti Zlínský zámek, která v něm otevřela galerii a pořádá různé akce.

Muzeum ukáže zlínská „nej”

Míček ve svém návrhu navazuje na skutečnost, že podoba zámku se postupně měnila. „Jedná se o hledání genetického kódu budovy. Nevznikla v jednu danou epochu, ale z původní tvrze, a neustále se dostavovala až do dnešní podoby. To neustálé dostavování, které probíhalo napříč 500 lety, je klíčovým motivem k další práci s touhle budovou. Je to pokračování toho, co se tady děje 500 let," řekl Míček.

Nejvýraznějším zásahem ve studii je umístění moderní nástavby, která nahradí současnou střechu. „Nástavba má nějakou formu, odpovídá své době. Důvodem není forma, ale funkční náplň, a to je muzeum architektury. Potřebuje určitý typ prostoru, který v historických třech podlažích není, a my je nechceme deformovat, proto jej umisťujeme na horní podlaží," podotkl architekt. Muzeum by mělo mapovat historii Zlína, osobnosti i obory, které město proslavily, kromě architektury také například průmyslový design.

Studii již společnost Zlínský zámek představila zástupcům radnice. „Tento návrh považuji za zajímavý počin, o kterém se bude určitě ještě diskutovat. Záměr rekonstruovat zámek je určitě krok správným směrem," uvedl primátor Miroslav Adámek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků