Hlavní obsah

Ve Švýcarsku otevírají nejdelší tunel na světě

Nový železniční tunel se začátkem června otevírá ve Švýcarsku. S délkou 57 kilometrů se Gotthardský úpatní tunel vedoucí skrz Alpy stane vůbec nejdelším na světě, zhruba o čtyři kilometry ukradl dosavadní prvenství japonskému Seikanu. Především ale zkrátí cestu z Curychu do italského Milana zhruba o půl hodiny.

Ve Švýcarsku otevírají nejdelší tunel na světě

Tunel vede skrz alpský Gotthardský masiv a spojuje švýcarská města Ersfeld na severu a Bodio na jihu. „Když se podíváme do historie, lidé přes Gotthardský masiv putovali už ve 14. století, tehdy jim cesta trvala i týden, my ji teď smrskli do pár hodin. To je podle mě úžasné,“ říká Corinne Genoudová z centrály Švýcarského turismu.

Stavba tunelu začala už v roce 1999, ražba skončila o 11 let později. K proražení masivní skály používali stavitelé několika metod — důlní kombajn, vrtačku s názvem Sissy, nebo i odstřel.

Šetrný ke krajině 

Tunel má částečně pomoci přesunout nákladní dopravu ze silnic na koleje, aby nebyla dotčena alpská krajina. „My Švýcaři máme velmi blízko k přírodě, je naší součástí a také je zásadní pro náš cestovní ruch,“ tvrdí Genoudová.

Od minulého října provádějí odborníci v tunelu řadu testů, kdy zkoušeli projet s vlaky v rychlosti až 275 kilometrů za hodinu.

Slavnostní otevření proběhne ve středu 1. června, do pravidelného provozu by měl tunel vstoupit 11. prosince letošního roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků