Hlavní obsah
Zámek ve Versailles a jeho nádherné zahrady Foto: Profimedia.cz

V zámeckém areálu ve Versailles má vzniknout luxusní hotel

Jak se asi bydlelo francouzským králům, si budou možná brzy moci vyzkoušet návštěvníci proslulého zámku ve Versailles nedaleko Paříže. Aby získali finanční prostředky na údržbu historického areálu, chtějí správci v několika budovách rozsáhlého komplexu umožnit vznik luxusního hotelu, informovala agentura AFP.

Zámek ve Versailles a jeho nádherné zahrady Foto: Profimedia.cz
V zámeckém areálu ve Versailles má vzniknout luxusní hotel

Tři budovy nedaleko jižního křídla zámku, které v 80. letech 17. století pro královské úředníky vytvořil architekt Jules Hardouin-Mansart a od roku 2008 jsou bez využití, by se měly proměnit na hotel s neopakovatelným výhledem na zámecký park.

Celkem domy nabízejí plochu 2800 čtverečních metrů. Jejich oprava by podle vyhlášeného výběrového řízení mohla přijít na čtyři až sedm miliónů eur (108 až 190 miliónů Kč), uzpůsobení interiérů pro potřeby ubytovacího zařízení by si vyžádalo podle odhadů další čtyři milióny eur. Investor by na oplátku získal užívací práva na budovy na 60 let.

Jedna z nejnavštěvovanějších památek ve Francii

Pokus o vybudování hotelu v domě náležejícím k zámeckému areálu s rozsáhlým parkem se objevil už v roce 2010, kdy mělo pro hosty vzniknout 23 pokojů. Záměr se však tehdy nepodařilo realizovat.

Podle deníku Le Journal du Dimanche zájem o vybudování hotelu ve Versailles už projevil řetězec hotelů AccorHotels. Lhůta na přihlášení do nynějšího výběrového řízení skončí v polovině září.

Zámek ve Versailles, jedna z nejnavštěvovanějších památek ve Francii, vznikl na přelomu 17. a 18. století přestavbou staršího loveckého zámečku. Více než sto let byl sídlem francouzských králů. V roce 1979 byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků