Hlavní obsah
Z dálky téměř nejde poznat, že chrám je celý z pivních lahví. Foto: Profimedia.cz

V Thajsku se modlí mniši v klášteře z pivních lahví

Buddhistické chrámy v Thajsku patří k oblíbeným cílům turistů z celého světa. Ten v městě Khun Han poblíž hranic s Kambodžou je ale výjimečný. Byl postaven z více než miliónu pivních lahví a jeho svítivě zelená barva září už zdálky.

Z dálky téměř nejde poznat, že chrám je celý z pivních lahví. Foto: Profimedia.cz
V Thajsku se modlí mniši v klášteře z pivních lahví

Wat Pa Maha Chedi Kaew známý také jako Wat Lan Kuad znamená „Chrám z miliónu lahví“ a nachází se v provincii Sisaket asi 640 kilometrů od metropole Bangkoku.

Buddhističtí mniši prý začali lahve od piva sbírat už v roce 1984, tehdy ale netušili, že jim recyklované sklo poslouží ke stavbě chrámu. Nakonec jich shromáždili tolik, že stačily k výstavbě několika budov.

Ve finále jim pomohly úřady z okolí, které dodaly ještě více nerecyklovaného skla a vzniklo celkem dvacet klášterních budov – hlavní chrám s pagodovitou střechou nad jezerem, krematorium, modlitebna, hala, vodní věž, toalety pro turisty a sedm malých bungalowů.

Celý chrám je postaven jen z recyklovaných materiálů

Celý buddhistický areál je vyhlášenou ekologickou stavbou nového tisíciletí.

:.Pohled do interiéru - chrám funguje stejně jako každý jiný.Foto: Profimedia

Lahve mají svou původní zelenou barvu a dovnitř staveb propouštějí dostatek světla. Navíc se fasády i interiér snadno udržují čisté. Kostra staveb je z betonu, aby poskytla dostatečnou oporu skleněné výplni.

Zelené lahve pocházejí od piva Heineken, zatímco hnědé od thajské značky Chang.

Mniši se rozhodli využít při stavbě chrámu jen recyklované materiály, takže dokonce i mozaika Buddhy je vyrobena z vršků od piva. Podle vedení kláštera bylo při stavbě využito na 1,5 miliónu pivních lahví, ale mniši budou sbírat další a své stavby ze skla rozšiřovat.

„Čím více lahví dostaneme, tím více budov postavíme,“ potvrdil opat San Kataboonyo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků