Hlavní obsah
 

V Saúdské Arábii zpřístupní prastaré skalní město příbuzné s Petrou

Od října se turistům otevře prastaré skalní město Madain Saleh. Nachází se v Saúdské Arábii a vybudovali ho Nabatejci, tedy stejná civilizace, jež stojí i za jordánskou Petrou. Do roku 2035 by oblast, kde se nacházejí stovky hrobek, mohly každoročně navštívit i dva miliony lidí, píše agentura EFE.

 
V Saúdské Arábii zpřístupní prastaré skalní město příbuzné s Petrou

Madain Saleh bylo druhým největším městem nabatejského království — civilizace, která obývala Arabský poloostrov od třetího století před naším letopočtem. Kolem roku 106 našeho letopočtu byla pak zničena Římskou říší. Jejím hlavním městem byla právě Petra, v jejímž stínu Madain Saleh dlouho stálo. Teď by z něj mělo konečně vystoupit, uvedl server Latin American Herald Tribune.

„Nabatejci si vybrali tohle místo kvůli bohatým zásobám podzemní vody,“ vysvětluje Anwar Humied z památkové organizace RCU. „Nacházelo se na obchodní cestě, a když se rozhlédneme kolem, bylo obklopeno horami, které městu poskytovaly ochranu,“ doplnil.

Oblast ukrývá stovky hrobek

Na rozdíl od Petry jsou naleziště v Madain Salehu rozprostřena na mnohem větší ploše. I proto se turistům neotevřou veškeré objekty — množství z nich totiž ještě nebylo objeveno. Region al-Ula, kde se město nachází, je navíc stále ve fázi pozvolného rozvoje turismu, což by se sice do budoucna mělo změnit, ale nikterak nárazově.

Podle Humieda byla oblast al-Ula křižovatkou civilizací. Návštěvníkům se zpřístupní hrobky, které patřily jak vysoce postaveným Nabatejcům, tak i těm ze střední a nižší třídy. Region jich ukrývá stovky, v jedné z nich bylo v roce 2015 objeveno na 80 kosterních pozůstatků. Naneštěstí mnoho hrobek kvůli pouštnímu větru zerodovalo, přesto lze do jejich interiérů nahlédnout.

Saúdská Arábie loni oznámila, že se otevře zahraničním turistům a občané desítek světových zemí budou moci zažádat o víza, mezi nimi i Češi. Od návštěvníků se nicméně očekává, že se budou chovat vhodně s ohledem na místní tradice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků