Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

V předprodejích letních zájezdů letos vedou evropské destinace

Cestovní kanceláře čekají v létě velký nárůst poptávky po last minute zájezdech zejména do Turecka či Egypta, ceny klesnou meziročně o 10 až 15 procent. Část klientů, kteří dříve kupovali zájezdy v předprodejích, letos s koupí vyčkává. Naopak velká část hotelů v populárních evropských destinacích ve Španělsku, na Baleárských ostrovech či v Bulharsku je již na hlavní část sezóny vyprodaná. Vyplývá to z ankety mezi prodejci zájezdů.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
V předprodejích letních zájezdů letos vedou evropské destinace

Předprodeje dovolených na léto letos ovlivňují zejména bezpečnostní problémy v některých zemích či příliv uprchlíků mířících do Evropy z Turecka. Turisté proto ve velkém preferují tradiční evropská letoviska. Vývoj letní turistické sezóny ale může výrazně ovlivnit případné zhoršení bezpečnostní situace v některé z destinací.

Podle cestovní kanceláře Exim tours bude v letních doprodejích nabídka zájezdů v zemích, jako je Španělsko či Bulharsko, velmi malá. „Na druhou stranu lze očekávat silnou poptávku po last minute zájezdech do zemí, kde část klientů dnes váhá — Turecko, řecké ostrovy Kos, Rhodos, Egypt," uvedl marketingový ředitel Stanislav Zíma. Ceny dovolených v těchto destinacích prodávaných „na poslední chvíli" tak mohou podle něj klesnout meziročně o 10 až 15 procent.

CK Fischer letos registruje třikrát víc vyprodaných hotelů v populárních destinacích než v loňské sezóně. Jde zejména o Mallorku, Kanárské ostrovy, Bulharsko nebo řecké ostrovy Korfu a Zakynthos. „Očekáváme, že nejpozději do 30. dubna budou pryč z trhu na hlavní sezónu téměř všechny kvalitní čtyřhvězdičkové hotely ve zmíněných destinacích," uvedla za cestovku Simona Fischerová.

„Nedá se říci, že by byly některé destinace úplně vyprodané. Ale v mnoha jsou vyprodané hotely s nejlepším poměrem kvalita vs. cena, a to zejména v prázdninových termínech, o které je pochopitelně největší zájem," dodal Hynek Špinar z Čedoku.

Chorvatsko jako stálice

Poptávka po letní dovolené v Chorvatsku letos vzrostla až o 15 procent. Nasmlouvaná kapacita cestovních kanceláří ale stoupla jen o pět procent. „Čím později si čeští turisté zájezd do Chorvatska zakoupí, tím vzdáleněji budou ubytováni od moře. Rozhodně nemají chorvatští ubytovatelé letos důvod zlevňovat," uvedla výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

Vyšší obsazenost populárních evropských destinací, jako je Španělsko, je dána vyšší poptávkou turistů a CK z Německa, Velké Británie, Francie či Skandinávie. Cestovky z těchto zemí zredukovaly či vyřadily z nabídky dovolené v Tunisku či Egyptě a nahrazují je právě evropskými letovisky.

„Pramení z toho nejen zmíněná vysoká vyprodanost Španělska, ale i fakt, že dochází k převisu poptávky nad nabídkou i v dalších destinacích a od hotelů lze v těchto destinacích letos last minute slevy očekávat jen stěží," řekl marketingový šéf CK Alexandria Petr Šatný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků