Hlavní obsah
 

V Londýně otevřeli nejdelší skluzavku světa. Jízda trvá 40 sekund

Zatněte zuby, seberte odvahu a odrazte se z vrcholu nejdelší klouzačky na světě. Otevřeli ji 24. června v londýnském Olympijském parku královny Alžběty a měří 178 metrů. Cesta z vrcholu, který se nachází 76 metrů vysoko, až na zem trvá zhruba 40 sekund.

 
V Londýně otevřeli nejdelší skluzavku světa. Jízda trvá 40 sekund

Skluzavka se točí kolem ArcelorMittal Orbit tower, věže, kterou navrhnul sochař Anish Kapoor. Jezdci na ní musí používat podložky pro lepší skluz a také ochranné helmy, jelikož se na ní dá vyvinout rychlost až 24 kilometrů za hodinu.

„Čtyři roky po olympiádě jsme se rozhodli k věži přidat klouzačku, která by měla být také považována za umělecké dílo,“ podotkl Peter Tudor, ředitel návštěvnického centra. Dodal, že už dříve lidé klikatou budovu považovali za „helter-skelter“, čímž odkazuje ke stejnojmenné písničce Beatles o jízdě v zábavním parku.

Snaží se dezorientovat

Návštěvníky se na skluzavce snaží její tvůrce, belgický umělec Carsten Holler dezorientovat, jelikož projíždí z osvětlené části do naprosté tmy a nedokážou proto zcela odhadnout, kde se nachází a kdy přijde zatáčka či sjezd.

Věž ArcelorMittal Orbit tower v Olympijském parku královny Alžběty.

Foto: Profimedia.cz

Pokud jsou návštěvníci schopni dole chytit dech, popisují jízdu jako osvěžující a povznášející. „Bylo to strašidelné, ale zároveň vzrušující,“ podělil se o pocity Arfah Farooq. „Je tam spousta zatáček a obzvlášť v těch tmavých částech jsem měl trochu strach. Když jsem dojel dolů, teprve jsem si uvědomil, jaká je to vlastně výška. Ale stejně chci jít znovu,“ dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků