Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Úprava pravidel pro národní parky má turistům otevřít dosud nepřístupná místa

Plánovaná úprava pravidel národních parků by mohla na Šumavě otevřít některá pro turisty doposud nepřístupná místa. Týkalo by se to hlavně lokalit první zóny. Lidé by se tak mohli poprvé podívat například na některé úseky kolem řeky Křemelné, na území mezi Horskou Kvildou a Kašperskými Horami nebo do části Mezilesních slatí. V pondělí to oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Úprava pravidel pro národní parky má turistům otevřít dosud nepřístupná místa

Volnější režim v národních parcích by dovolovala novela zákona z roku 1992. „Ta rozdělí první zóny na klidová území, kde je opravdu co chránit. Ale pak existují i první zóny, kam se zatím vstupovat nesmí, i když tam člověk nikoho a nic neruší," uvedl Brabec.

Ministr dodal, že úprava zákona by rovněž měla vytvořit z šumavského národního parku stabilnější území. „Navrhujeme revoluční princip moratoria na změny zonace, kdy po jejím nastavení nebudou smět být 15 let realizovány v tomto směru žádné změny," řekl Brabec.

Takto nastavený status quo podle něj podpoří stabilitu Šumavy. Dodal, že na úpravě nových pravidel se budou podílet i dotčené obce na území národního parku. Novelu zákona však musí ještě schválit parlament.

Platnost od 2017

Brabec uvedl, že v Poslanecké sněmovně tento návrh už vyvolal bouřlivou debatu. Podle něj by mohla novela nabýt účinnosti od 1. ledna 2017. „Ale to je v případě, že by všechno šlo skutečně dobře. Jinak počítáme s tím, že by pak platnost nastala v průběhu roku 2017," uvedl.

Ministerstvo životního prostředí čeká ve Sněmovně desítky návrhů úprav k předloze, která mění pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Některým se nebude bránit, nesmějí ale porušit podstatu novely zákona o ochraně přírody a krajiny. Předloha v lednovém úvodním kole přestála v dolní komoře návrhy poslanců ODS, KSČM a ČSSD na zamítnutí a nyní ji čeká projednání ve výborech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků