Hlavní obsah

Unikátní českou step nám může závidět celý svět

Volně pobíhající divocí koně, zubři nebo zpětně šlechtění pratuři, kteří byli již ve středověku vyhubeni člověkem. Jako v severoamerické prérii se budete cítit v přírodní rezervaci Milovice, kde se podařilo tyto tři velké kopytníky rozmnožit, jedná se tak o celosvětový primát.

Unikátní českou step nám může závidět celý svět

Ještě před téměř 26 lety byl bývalý vojenský prostor Milovice obsazen sovětskými vojsky. Několik desítek kopytníků tu však na 160 hektarech už přes dva a půl roku nachází ráj na zemi. Podle Dalibora Dostála, ředitele České krajiny, je největším problémem mizení otevřené krajiny. Stepní a lesostepní vegetace se však v Milovicích zachovala.

„Ti velcí kopytníci jsou jednak nejlevnější a zároveň nejlepší způsob péče o velké plochy otevřené krajiny“, řekl Novinkám Dostál. Jako první byli do Milovic v lednu 2015 přivezeni divocí koně a to z oblasti Exmooru v Anglii, kde tato zvířata žijí již stovky let. Za dva a půl roku se zde narodilo zhruba 35 mláďat, první narozená klisna dostala jméno Samhain.

Divocí koně byli do Milovic přivezeni v lednu 2015.

Foto: Novinky

„Zpětně šlechtění pratuři byli přivezeni z Nizozemí, kde od roku 2008 odstartoval vědecký projekt zpětného šlechtění praturů, protože pratur jako takový byl člověkem ve středověku vyhuben. Ve stádě se nám letos narodila čtyři mláďata praturů, přičemž tři z nich již mají stejná zbarvení jako jejich rodiče. To poslední, které přišlo na svět během léta, má stále ještě dětské zbarvení, a to znamená, že mládě je výrazně světlejší a připomíná spíše lva než pratura,“ pokračoval Dostál.

Zubři, menší evropští příbuzní amerických bizonů, zde byli vysazeni z pěti polských rezervací, konkrétně sedm samic a jeden samec. Od té doby se zde narodila čtyři mláďata. „Zubři jsou plachá zvířata. Zároveň je zubr i největším savcem a obratlovcem, který se na evropském kontinentu vyskytuje. Je to původní živočišný druh, který se vyskytoval po tisíce let i na území dnešní České republiky. Ve středověku byl však vyhuben člověkem.”

Celá přírodní rezervace má 160 hektarů

Foto: Novinky

Díky spásání agresivní trávy kopytníky lze v Milovicích najít také řadu léčivých rostlin, díky nimž se do krajiny vrátilo 59 druhů denních motýlů, což je 42 procent všech denních motýlů, kteří žijí v celé České republice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků