Hlavní obsah
Vizualizace z původní studie stezky do oblak na Klínovci. Foto: Repro Skywalk

U Klínovce má vyrůst stezka do oblak

U nejvyššího vrcholu Krušných hor na Klínovci (1244 m) má v příštím roce začít výstavba stezky do oblak. Jedná se o vyhlídkovou konstrukci ze dřeva a oceli. Přístupná má být po několik stovek metrů dlouhé visuté stezce, která má začínat v nově vybudovaném vstupním objektu, jenž má vyrůst jen několik desítek metrů od vrcholu hory.

Vizualizace z původní studie stezky do oblak na Klínovci. Foto: Repro Skywalk
U Klínovce má vyrůst stezka do oblak

Z vyhlídkové věže stezky má vést přes 200 metrů dlouhý tobogán. Záměr vyvolává rozporné reakce. „Dějí se tam prapodivné věci. Město na stavbu upozornilo spoustu úřadů, ale všichni hrají mrtvého brouka a všichni píší, že nemohou nic dělat. Přitom tam má vzniknout monstrum, které má být vysoké skoro jako železobetonová část televizního vysílače,“ uvedl senátor a starosta Božího Daru Jan Horník.

„Budeme se tomu jako město bránit. Klínovec je jako nejvyšší vrchol Krušných hor významným místem, které by mělo být chráněno zákonem,“ podotkl starosta, který se kvůli chybějící infrastruktuře obává návalu až půl milionu turistů za rok. Upozorňuje přitom, že se jedná o obrovský byznys s odhadovaným až skoro stomilionovým ročním obratem. Celý projekt označil za „český Disneyland“, který nemá u vrcholu Klínovce co dělat.

Projekt má i podporu

Projekt nese název Skywalk a jeho realizace má stát odhadem 180 milionů korun. Zástupci investora se vůči kritice Horníka důrazně ohradili. „Investor vybudováním hygienického a gastro zázemí navíc nahrazuje služby, které zanikly devastací historického hotelu na vrcholu Klínovce, jenž je ve vlastnictví města Boží Dar,“ uvedl za investora Petr Zeman, jenž s partnery provozuje na Klínovci lyžařský areál, a proto odmítá slova o chybějící infrastruktuře.

Skywalk se podle něj posunul od vrcholu Klínovce o zhruba pět set metrů. „Jeho nadmořská výška bude o několik desítek metrů nižší než stávající radiokomunikační věž,“ uvedl Zeman, podle kterého to vyplynulo ze stanovisek dotčených orgánů a připomínek municipality. „Již několik měsíců probíhají standardním způsobem všechny povolovací procesy včetně studie vlivu na krajinný ráz. Na tu klade investor zvláštní důraz,“ dodal.

K realizaci potřebuje investor pozemky města Jáchymov, jehož zastupitelstvo před časem projekt podpořilo. Opozice má ale výhrady, zejména kritizuje nedostatek informací, které jsou podle ní podávány salámovou metodou. Naopak starosta Jáchymova Bronislav Grulich a s ním většina zastupitelů města projekt vítá. Jáchymov by mohl mít příjem nejenom z prodeje pozemků, ale i z podílu na vstupném, což je ještě ale předmětem jednání. Návalů turistů se neobává.

Investor prezentoval, že očekává, podobně jako u stezky do oblak v Dolní Moravě v Jeseníkách, během prvního roku kolem 200 000 návštěvníků. Podle starostky Loučné pod Klínovcem Jany Müllerové neměli tamní zastupitelé při prezentaci záměru stezky do oblak žádné zásadní připomínky.

Anketa
Líbí se vám podobné stezky a vyhlídky?
Ano
35.4 %
Ne
63.4 %
Je mi to jedno
1.2 %
Celkem hlasovalo 836 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků