Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Téměř polovina českých skiareálů letos zdraží, v průměru o několik procent

Zhruba 40 procent tuzemských lyžařských středisek v zimní sezóně zvýší ceny skipasů, v průměru o čtyři procenta. Největších 35 skiareálů zdraží v průměru o 10 procent. Průměrná cena jednodenního skipasu stoupne na 560 Kč pro dospělého a 390 Kč pro dítě. Vyplývá to z údajů Asociace horských středisek (AHS). Horská střediska také mají za sebou úspěšnou letní sezónu, celkově se počet návštěvníků proti loňsku zvýšil o 15 procent.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Téměř polovina českých skiareálů letos zdraží, v průměru o několik procent

Například v Krkonoších, kde skiareály investovaly přes půl miliardy korun, si lyžaři připlatí. Skipasy v SkiResortu Černá hora–Pec v hlavní sezóně zdraží o 40 korun na 690 korun, v nově zavedené TOP sezóně o Vánocích a v únoru budou stát 750 Kč. Ve Špindlerově Mlýně jednodenní skipas v hlavní sezóně zdraží o 100 korun na 850 korun. Cena při nákupu přes internet v systému věrnostního klubu Gopass bude 790 korun místo loňských 695 korun.

Investice do zimní infrastruktury před zimní sezónou přesáhly celkem jednu miliardu korun. Největší investice představovala výstavba nových lanových drah a sjezdových tratí. Většina areálů napříč republikou posílila a modernizovala systémy umělého zasněžování.

Skiareály také rozšířily snowparky, převážně o jednoduché zábavné linie pro začátečníky. Dochází i k dalšímu rozvoji dětských parků oddělených od sjezdovek.

Vedou Krkonoše

Podle analýzy KPMG pro agenturu CzechTourism tvořili v loňské hlavní lyžařské sezóně 89 procent turistů a 84 procent jednodenních návštěvníků hor Češi. U obou skupin jsou nejpopulárnější Krkonoše. V průměru však stráví v tuzemském horském středisku více nocí zahraniční návštěvníci, a to 3,3 noci. V případě Čechů jsou to v průměru 2,8 noci. Téměř polovina zahraničních návštěvníků hor přijíždí z Polska, třetina je z Německa.

O 15 procent vyšší návštěvnost než v loňském roce zaznamenala česká horská střediska během letošního léta. „To nebyla jediná dobrá zpráva. Provozovatelé si pochvalovali také to, že turisté jezdili více i mimo hlavní sezónu, tedy na jaře a na podzim," uvedl výkonný ředitel AHS Libor Knot. Letní provoz mají z větších zimních středisek zhruba dvě třetiny z nich.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků