Hlavní obsah
 

Tábor v Osvětimi se rekonstruuje. Budou dodrženy dobové postupy

Bývalý koncentrační tábor v polské Osvětimi zažívá rozsáhlou a složitou rekonstrukci. Restaurační tým chce zachovat původní materiál budov, které jsou jednou z posledních připomínek nacistického holokaustu.

 
Tábor v Osvětimi se rekonstruuje. Budou dodrženy dobové postupy

„Za normální situace bychom zdi strhli a vybudovali znovu, což je ale přesně způsob, kterému se chceme vyhnout. Rádi bychom, aby budovy zůstaly v takové podobě, v jaké byly vybudovány, včetně původního materiálu i nedokonalostí,“ řekla pro Reuters šéfka restauračního týmu z Osvětimského muzea Anna Lopusková. Dodává, že rekonstrukci předcházel téměř dvouletý výzkum technologie, která bude při opravě použita.

Poslední hlas minulosti

Tým při pokusu použil cihly ze stejného období, z jakého pochází osvětimský tábor, a také podobný druh malty. Experiment byl nakonec úspěšný a zkušební budova odolala všem potřebným vlivům. Získané zkušenosti chce teď tým Lopuskové aplikovat také při rekonstrukci tábora.

„Je důležité, abychom zachovali budovy pro budoucí generace. Jejich prostřednictvím si musejí připomínat bolest a utrpení, které v těchto zdech prožily tisíce lidí,“ tvrdí mluvčí muzea Bartosz Bartyzel. Dodává, že se navíc nacházíme v bodě, kdy poslední přeživší z tábora umírají, a tak zůstane muzeum posledním metaforickým hlasem minulosti.

Restaurační práce se budou týkat dohromady 45 budov bývalého nacistického tábora v Osvětimi-Březince. V něm bylo mezi léty 1940 až 1945 zabito přes 1,5 miliónu lidí, většinou Židů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků