Hlavní obsah
 

Stovky let staré pevnosti lákají na jih Maroka

Marocký Marrákeš je už léta vyhlášenou turistickou destinací. Stačí ale vyrazit jen o něco více na jih a rušnou metropoli střídají klidná pouštní města napěchovaná historií. Jedním z nich je Ouarzazate, někdy též Warzazát, který se pyšní stovky let starou pevností, údajně největší v regionu. A takových staveb mají na marockém jihu víc, píše agentura AP.

 
Stovky let staré pevnosti lákají na jih Maroka

Těmto severoafrickým pevnostem se říká kasba a Taourirt je jedním z největších turistických taháků města. Láká bohatě zdobenými stropy nebo mozaikami. Podle místního průvodce Tayeba Ait al-Gourrama byla vybudovaná v 17. století a je vůbec největší v regionu. A také tou nejvýznamnější, jde o nedílnou součást dnešního marockého dědictví.

V minulosti měly pevnosti samozřejmě vojenský účel, zastávaly ale i významnou ekonomickou roli. „Pevnosti jsou rezidencemi panovníků. Šlo o domov různých kleriků a vůdců,“ vysvětluje al-Gourram a dodává, že kasba Taourirt byla vystavěna jedním z nejzámožnějších mužů té doby. Po jeho smrti se z ní stala důležitá obchodní křižovatka pro karavany putující ze severu i z jihu.

O mnoho let později převzal moc nad pevností marocký paša Thami El Glaoui, jehož bratr v ní byl vězněn. Počátkem 20. století nařídil její rekonstrukci a v roce 1950 byla kasba vyhlášena národní kulturní památkou.

Materiál je náchylný na déšť

Jen nějakých 30 kilometrů od města Ouarzazate se nachází další pevnost, která zoufale potřebuje rekonstrukci. Kasba Amridil v oáze Skoura ukazuje, kolik tváří může mít marocká architektura. Ve stavbě se odrážejí arabské, berberské a hebrejské vlivy — všechny tyto kultury oblast kdysi dávno obývaly. Pevnost byla místem intelektuálního i duchovní učení, místem určeným k modlitbám i politice.

Ait Ben Haddou proslavily hollywoodské filmy.

Foto: Profimedia.cz

Stejně jako většina ostatních kaseb je ale postavena z nejjednodušších materiálů jako jsou jíl, sláma a dřevo. A taková konstrukce je velmi náchylná na přírodní vlivy, zejména déšť. „Je nutné zasáhnout včas, než bude příliš pozdě. V minulosti už jsme byli svědky, jak některé pevnosti zmizely kvůli zanedbání,“ tvrdí vlastník kasby Mohamed al-Arabi Ennassiri.

Turisty však pevnosti táhnou, mimo jiné právě pro unikátní stavební prvky a materiál. Zřejmě nejpopulárnější soubor staveb z jílu mohou najít v pouštním ksaru, opevněné vesnici Ait Ben Haddou, která je zapsaná i na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Pitoreskní lokalitu totiž proslavilo množství hollywoodských filmů — natáčely se tam filmy Mumie, Gladiátor, Království nebeské nebo scény pro seriál Hra o trůny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků