Hlavní obsah
Tuto památku ročně navštíví zhruba 850.000 turistů. Foto: archiv, Právo

Stonehenge možná fungovalo jako poutní místo pro nemocné

K záhadným kamenným sloupům ve Stonehenge mohli v prehistorické době přicházet nemocní, kteří věřili, že kameny mají léčivou moc. Informovali o tom archeologové, kteří se pokoušejí rozluštit záhadu tohoto místa. O Stonehenge mluví jako o Lurdách pravěku.

Tuto památku ročně navštíví zhruba 850.000 turistů. Foto: archiv, Právo
Stonehenge možná fungovalo jako poutní místo pro nemocné

Vědci se snažili vyřešit otázku, proč kameny modré skalice, které tvoří součást kruhu v jihooanglickém Stonehenge, byly dovezeny až z místa v západním Walesu vzdáleného asi 250 kilometrů. Archeologové, kteří ve Stonehenge letos v dubnu prováděli výzkum, se domnívají, že modré skalici byly přisuzovány léčebné účinky.

"Byla to magická síla těchto kamenů... která z něho udělala poutní místo pro nemocné a zraněné neolitického světa," tvrdí podle agentury Reuters o Stonehenge vědci z univerzity v Bournemouthu.

Kosterní pozůstatky vykazují znaky nemocí a zranění

Geoffrey Wainwright, jeden z expertů, který vedl letošní vykopávky, britské BBC řekl, že kosterní pozůstatky objevené v hrobkách v okolí Stonehenge v "nenormální míře" vykazují znaky nemoci a zranění. Odborníci zabývající se zuby u kosterních pozůstatků zase říkají,že polovina zemřelých byli lidé, kteří nepocházeli z oblasti kolem Stonehenge.

Archeologové rovněž poopravili období, z něhož pochází kruh tvořený kameny z modré skalice. Podle nich tehdejší obyvatelé Stonehenge kruh vytvořili někdy mezi lety 2400 a 2200 před naším letopočtem, což je o několik století později, než se doposud předpokládalo.

Nicméně během vykopávek našli i materiál organického původu, jehož stáří se datuje přibližně do roku 7000 před naším letopočtem. To dokládá, že ve Stonehenge žili lidé daleko dříve, než se do nynějška myslelo.

Stonehenge má magickou moc i v současnosti

V roce 1986 byl tento kamenný kruh v hrabství Witshire zanesen na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Stavbu tvoří kamenné monolity vysoké tři až šest metrů.

Sedmnáct vztyčených kamenných bloků, z nichž nejtěžší váží až 45 tun, spojených šesti překlady je obráceno směrem k východu slunce v den letního slunovratu. K nejoblíbenějším teoriím o účelu této záhadné stavby proto patří ty, které Stonehenge označují buď za prehistorickou observatoř, nebo za chrám zasvěcený slunci.

Stonehenge má magickou moc i v současnosti. Při oslavě letošního letního slunovratu se u něho shromáždilo na 30 000 lidí. Tuto památku ročně navštíví zhruba 850 000 turistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků