Hlavní obsah
Nabídnout turistům, aby si během výletu půjčili knihu, je vskutku originální nápad. Foto: Radek Petrášek, ČTK

Stezka Karolíny Světlé nabízí počtení u venkovní knihovničky

Na naučné stezce v Podještědí, která je věnována spisovatelce Karolíně Světlé, si mohou turisté od minulého týdne číst v jejích knihách. Ve venkovní veřejné knihovničce na stezce je 30 knih k zapůjčení. Informovala o tom Tereza Rafothová ze spolku Stopy v krajině.

Nabídnout turistům, aby si během výletu půjčili knihu, je vskutku originální nápad. Foto: Radek Petrášek, ČTK
Stezka Karolíny Světlé nabízí počtení u venkovní knihovničky

Díla Karolíny Světlé získal spolek ve veřejné sbírce. „Máme skoro sto knih, v knihovničce je budeme obměňovat," uvedla Rafothová. Cedule na knihovničce čtenáře vybízí k tomu, aby si s knihou sedli na nedalekou lavici, putovali po stezce nebo si ji půjčili domů. „Máme jedinou prosbu, aby ji pak vrátili zpět," dodala Rafothová.

Karolína Světlá žila v 19. století. Ve svých dílech zachytila hlavně život venkovského lidu a pražské společnosti své doby. Podještědí je s její tvorbou neodmyslitelně spjaté, bývá označována za zakladatelku českého vesnického románu. Příroda a život v regionu ji uchvátily a nikdy nepřestaly inspirovat.

Výletníci najdou v knihovničkách několik desítek svazků

Foto: Radek Petrášek, ČTK

Poprvé do Světlé pod Ještědem přijela v roce 1853 ve svých 23 letech a v letních měsících se vracela dalších 35 let. Naučná stezka vede po cestách, kterými chodila Světlá, a po místech, které se otiskly v jejích textech.

I knihovnička je na jednom takovém místě, ve Světlé na návsi mezi kostelem a památnou lípou, kde se odehrávají úvodní scény z povídky Lesní panna. Nedaleko od knihovničky je i pomník vytvořený v roce 1931 na počest spisovatelky. Jeho vybudování by v přepočtu na dnešní peníze stálo 1,3 miliónu korun, tehdy jeho odhalení sledovalo 5000 lidí.

Venkovní knihovnička na stezce Karolíny Světlé

Foto: Radek Petrášek, ČTK

Spisovatelka je v regionu oblíbená dodnes, to ukazuje i loni vytvořená stezka. „Zájem je obrovský. Chodí jednotlivci, skupiny, školy," uvedla Rafothová. S životem a dílem spisovatelky turisty seznamuje na stezce 12 panelů a 18 zvukových nahrávek dostupných přes QR kód z chytrých mobilních telefonů.

Zapojte smysly

Na dvou zastaveních si návštěvníci mohou odpočinout na vyřezávaných lavicích zvaných Lesní panna a Obrozenkyně. Světlou tak mohou turisté na stezce vnímat všemi smysly. „Sednout si na její lavičku, podívat se do kraje, poslouchat, číst, přivonět ke kytkám, ke kterým voněla ona," dodala Rafothová.

Spolek ještě letos obohatí všech 12 zastavení stezky o interaktivní cedulky s informacemi o rostlinách Podještědí. Jde o rostliny, které mají specifický vztah k dílu Světlé či k tradicím v Podještědí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků