Hlavní obsah
Starosta chce novou atrakcí přilákat do obce turisty. Foto: Ivan Vilček, Právo

Slovenská obec Stará Bystrica bude mít svůj orloj

Oravská obec Stará Bystrica na Slovensku připravuje pro turisty neobvyklou atrakci - slovenský orloj. "Na dřevěném průčelí orloje se bude promenádovat sedm apoštolů, kteří působili na Slovensku. Celý orloj má symbolizovat slovenskou historii," řekl Právu starosta obce Ján Podmanický.

Starosta chce novou atrakcí přilákat do obce turisty. Foto: Ivan Vilček, Právo
Slovenská obec Stará Bystrica bude mít svůj orloj

Před několika lety se žádný turista v oravské obci Stará Bystrica nezastavil. Nebylo proč. Mladý starosta se rozhodl, že to změní a začal do vzhledu obce rázně zasahovat.

"Proběhla generální rekonstrukce náměstí, které nese název Rinek svatého Michala. Budovy poznačené stylem z období před rokem 1989 jsme překryli dřevěnými průčelími a mají teď jednotný architektonický výraz vycházející ze slovenských tradic a historických inspirací," ukazuje nadšeně Podmanický.

Při této rekonstrukci vznikl také nápad vybudovat na průčelí Domu kultury orloj. Návrh připravil architekt Ivan Jarina a akademický sochař Viliam Loviška. Zatím je hotové dřevěné průčelí orloje.

"Překryli jsem tím nepěknou budovu na náměstí. V okně orloje se budou pohybovat dřevěné sochy sedmi svatých spojených se slovenskou historií. Jsou mezi nimi sv. Cyril a Metoděj, sv. Gorazd, sv Vojtech a další. Sochy vyřezal z topolového dřeva lidový řezbář Peter Kuník," vysvětluje starosta.

Orloj ozdobí také šest bronzových plastik postav slovenské historie Pribinu, Svatopluka, Stúra, Bernoláka, Štefánika a Hlinku.

"Důležitý astrolab nám dělá na objednávku pražská firma, která se stará o provoz pražského orloje. Pokud dobře vím, tak astrolab se 500 let nevyráběl. Složitý stroj s kalendářní deskou na vnějším obvodě měří 2,2 metru. Bude rozdělen na 366 dílů s vyznačením slovenských historických svátků. Orloj bude ukazovat astronomické poledne nastavené na čas místního poledníku, postavení slunce a měsíce na obloze, fázi měsíce, planetární hodiny," vysvětluje starosta. Každý z ukazovatelů bude mít vlastní elektrický pohon.

Obyvatelé obce se na novou atrakci těší. "Starosta změnil celou obec k lepšímu. Když se zprovozní orloj, bude to atrakce, která přiláká turisty," říká místní obyvatel. Stará Bystrica s 2700 obyvateli má ambice stát se centrem letní turistiky na Oravě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků