Hlavní obsah
Přední dóm Punkevních jeskyní je známý svojí bohatou krápníkovou výzdobou. Foto: Jiří Hebelka

Slavnými Punkevními jeskyněmi již prošly miliony turistů

Neuvěřitelných 35 milionů turistů prošlo za uplynulých 110 let Punkevními jeskyněmi v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras na Blanensku, které jsou propojeny se dnem 138,7 metru hluboké propasti Macocha.

Přední dóm Punkevních jeskyní je známý svojí bohatou krápníkovou výzdobou. Foto: Jiří Hebelka
Slavnými Punkevními jeskyněmi již prošly miliony turistů

Dobrodružný příběh o jejich dobývání, který nemá v Evropě obdoby, nyní prezentuje výstava v budově turistického centra v Pustém žlebu, jímž se prochází do jeskyní. Ty jsou veřejnosti přístupné celoročně. Zájem je ale o ně takový, že je nutné si vstupy do podzemí zamluvit na informační službě předem.

„Na výstavě se snažíme ukázat, jak složitým problémům čelil tým známého jeskynního badatele a archeologa profesora Karla Absolona před sto lety při objevování Punkevních jeskyní. Snažil se rozlousknout jednu z největších přírodních záhad své doby,“ řekl Právu vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.

Zásadní otázkou bylo, zda je nějak propojena podzemní řeka Punkva, vyvěrající silným proudem v Pustém žlebu, s jezírky v Macoše. Těch, kteří se snažili přijít na to, zda lze proti proudu proplavat do Macochy, bylo mnoho. K nejslavnějším počinům patřila koncem 18. století plavba knížete Huga Salma na voru proti proudu Punkvy. Daleko se ale nedostal.

O zhruba sto let později se do Macochy pokusil proplavat jistý otužilec z Vídně, a když mu došly v podzemí síly a začal volat o pomoc, jeho manželka čekající před jeskyní se svlékla a doplavala si jej zachránit. K dobru si tuto historku dávají otužilci, kteří příští neděli opět zahájí zimní koupací sezonu proplaváním lodní trasy.

Světový unikát

Absolon je zakladatelem moderní speleologie. Právě v Punkevních jeskyních přišel s nejmodernějšími postupy. Nejprve objevil v roce 1909 se svým týmem krápníky bohatě zdobený Přední dóm Punkevních jeskyní. Zpřístupněn byl v roce 1910, kdy jej navštívilo 11 700 lidí.

Loni si jeskyně prohlédlo 217 tisíc turistů z celého světa. Charismatický profesor následně získal podporu Československé armády, která na jeho pokyn vykopala speciální tunel, čímž snížila hladinu podzemní říčky Punkvy. Podařilo se proplavat až téměř k Macoše.

Dosud je Absolonova podzemní plavba světovým unikátem. Badatel pořizoval z dobývání Macochy detailní zápisy a především kolorované fotografie. I tyto dokumenty jsou na výstavě k vidění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků