Hlavní obsah
 

Rozžhavené pánve tahají skláři z Květné z pecí ručně už 200 let

Tradice dlouhá přes dvě staletí dodnes přetrvává ve sklárnách v Květné na Slovácku. Nejenže zde skláři křehké výrobky vytvářejí ručně, ale ručně také z pecí jednou za půl roku vytahují až sedmisetkilogramové rozžhavené pánve, ve kterých roztavují sklo.

 
Rozžhavené pánve tahají skláři z Květné z pecí ručně už 200 let

Dřina pro statné chlapy. Vytáhnout pánve z pece musí kolem šesti sklářů. Další pomáhají se stabilizací pánví na vozíku. V peci, v jejíž blízkosti se pohybují, je přitom teplota přes 1200 stupňů Celsia. Znát je to především ve chvíli, kdy skláři táhnou pánve z pece ven. Velkým otvorem při peci se žár line celou halou. Práce u rozpálené pece vyžaduje od všech maximální soustředění a dlouholetý cvik.

„Výměna pánví probíhá starou technikou, která se nezměnila už dvě stě let. Jediná změna je to, že naši předkové v minulosti měli desku dřevěnou a my ji máme železnou. Ale práce a dřina pro chlapy zůstala stejná,“ uvedl ředitel skláren Marek Mikláš.

Žhavou pánev tahají skláři z pece, ve které je kolem dvanácti set stupňů.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

V ostatních tuzemských sklárnách pracovníci výměně pánví obvykle využívají vysokozdvižné vozíky, v Květné by je podlaha haly neunesla. Skláři je proto musejí s pomocí tyčí, válců a podložky vytáhnout z pece a naložit na speciální vozík s kovovou deskou.

Během pátku vytáhli skláři z pece osm takových pánví. Tím ale pro ně dřina v asi padesátistupňové výhni neskončila. „Je potřeba udělat výmaz pece. Pořádně ji vyčistit od nerovností. Pak je v předehřívací peci připraveno osm nových pánví, které během soboty umístíme do hlavních pecí. Tyto vydrží asi sto až sto deset taveb,“ prozradil Právu sklář František Hruška.

Kapacita pece s osmi pánvemi je tři tuny skloviny denně, dělá při ní třicet sklářů. Denně ručně vytvoří dva tisíce skleniček. Pět tisíc skleniček denně pak dekorují další pracovníci sklárny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků