Hlavní obsah
Cesty v Británii jsou stejně nebezpečné jako bývaly před staletími. Ilustrační fotografie Foto: Dana Kysučanová, Novinky

Riziko cestování v Británii je stejné jako před pěti sty lety

Cestování po souši je alespoň ve Velké Británii stejně nebezpečné jako v 16. století. Tvrdí to historici, kteří zkoumali zprávy koronera ze Sussexu z let 1485 až 1688. Z dobových dokumentů vyplývá, že ke třetině úmrtí cestujících tehdy došlo v důsledku zranění. Mezi časté nehody patřil pád do příkopu nebo sražení pocestného povozem s koňmi.

Cesty v Británii jsou stejně nebezpečné jako bývaly před staletími. Ilustrační fotografie Foto: Dana Kysučanová, Novinky
Riziko cestování v Británii je stejné jako před pěti sty lety

Studie zjistila, že přibližně 413 z každé tisícovky dospělých zemřelo na zranění, k nimž došlo náhodně a za 12,4 procenta takových úmrtí mohly cesty po souši. Z tisícovky případů, na které se odborníci zaměřili, 8 lidí zemřelo po pádu z kočáru či koně a 43 lidí zemřelo v důsledku pádu z povozu.

Čtvrtina úmrtí byla zapříčiněna dopravními nehodami

Zdá se tedy, že i přes staletí pokroku v bezpečnosti cestování zůstává proporce silničních nehod v podstatě stejná. Údaje Světové zdravotnické organizace totiž ukazují, že čtvrtina úmrtí v roce 2000 byla zapříčiněna právě dopravními nehodami.

V roce 2007 došlo ve Velké Británii k 182 115 dopravním nehodám, při nichž byli zraněni lidé. V 27 036 případech skončily nehody smrtí nebo vážným zraněním.

Cestování v době alžbětinské bylo sice pomalejší a k úmrtnosti přispívalo i obecně horší zdraví populace, nebezpečí lupičů a "fórové" povozy, ale zdá se, že ani dnes jsme vlastně moc nepokročili.

Profesorka Elizabeth Townerová z University of the West of England, která studii vedla, k tomu říká: "Zdá se, že přes veškeré změny jedna věc zůstává konstantní, a to je nebezpečí spojené s cestováním. Pohyb po krajině vždy lidstvo vystavoval rizikům a zdá se, že změny ve způsobu přesunu z jednoho místa na druhé tento základní fakt nezměnily. Změnila se jen konkrétní rizika."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků