Hlavní obsah

Rakouské Alpy - na sjezdovku i metrem

Rakouský Serfaus, Fiss i Ladis trůní na slunečném plató ve výšce 1 500 m nad mořem a vyvoněné hotýlky se sedlovou střechou a bílou peřinou na ní navozují zimní idylku. Cesty zde končí, Serfaus je dokonce téměř bez aut – od záchytného parkoviště na jeho okraji jezdí bezplatné metro. Je to mimochodem nejmenší metro na světě, jen se čtyřmi stanicemi.

Rakouské Alpy - na sjezdovku i metrem

Vesnice jsou lyžařsky propojené přes hřebeny, které je od sebe dělí, a bezlesý terén je prošpikován supermoderními lanovkami. Optimální je poměr náročností sjezdovek, pokrývající celé obtížnostní spektrum.

Až by se zdálo, že tak ideální středisko musel někdo vyprojektovat. Ale není tomu tak – původní osady jsou pět set let staré, základy hradu Laudegg nad Ladisem položili už Římané a sjezdařský areál se rozrůstal postupně přirozeně.

Vyjedete-li z Fissu červenou kabinkou, otevře se vám po výstupu na Schönjochu carvingové eldorádo jeho severních svahů – dvě komfortní sedačky a tři vleky obtéká tucet pravidelných červených tratí a dvě ski-route navrch. Nejdelší desetikilometrová sjezdovka Frommes zachází za hřeben a větví se do Fissu i Ladisu.

Skipasy
Dospělí 1 – 6 dní41,50 – 182 EUR
Děti (roč. 1994–2002) 1 – 6 dní24 – 106 EUR

I v Serfaus vévodí severní svah, či lépe řečeno stěna. Vrchol Lazid dobývá přes mezistanici Komperdell kabinka, pod níž se řítí tři černé a jedna červená, výborné jsou i další spletené červené tratě v kotlině uzavřené vrcholy Lazid a Obere Scheid, kterou pročesávají dvě expresní sedačky.

Z Lazidu na jihovýchod roluje extra-široká červená trať Lawens s polstrovanou 6sedačkou, podobnou jsou i dálnice Plansegg. Černou jedničkou je před pár lety zbudovaná trať Pezid Vertikal se 60% sklonem ze stejnojmenné sousední hory.

Vleky a lanovky se táhnou ještě do vzdálenější a mělce tvarované kotliny pod Masnerkopfem. Mezi Fiss a Serfaus se vzdouvá oblý hřeben Sattelkopf, z něhož přepadají na obě strany členité červené, ale i jedna černá trať a unese i freeridovou stopu.

:. Černá sjezdovka z Lazidu         Foto: Snow

Náhorní plató je ze všech stran obestoupeno horami – na východě Ötztalskými Alpami, na západě Silvrettou, na severu Lechtalskými a na jihu Ortlerskými Alpami, které jej chrání před nejextrémnějším počasím a zabezpečují mu „lázeňské“ klima jako třeba nedalekému Svatému Mořici. Podle místních pozorování jej dokonce – dík své jihovýchodní expozici – poráží v délce slunečního svitu (1 940 hod. ročně oproti 1 820).

Z válející se inverzní mlhy v údolí „trojčata“ Serfaus, Fiss a Ladis vždy vyčnívají a jsou zároveň nejslunečnějším místem Tyrolska.

Pro děti jsou připraveny tři parky s atrakcemi

Děti zde mají tři parky s pojízdnými koberci, kolotoči, překážkovou dráhou, pohádkovou vesničkou, houpačkami či iglú. Batolata můžete nechat ve školce (Murmlikrippe, údolní stanice v Serfaus) a sami si lyžovat.

Tam děti od kojenců do pěti let spí, hrají si – je to jako v opravdové školce s klouzačkou, stavebnicí, ale i lezeckou stěnou – anebo mohou navštívit Murmlipark s nafukovacím hradem, sáňkováním či kolotočem.

:. Šestisedačková lanovka Plansegg    Foto: Snow

Celý areál je v posledních letech – od spojení Serfaus a Fiss kabinkou Sunliner v roce 1999 – modernizován ve velmi svižném tempu, až laťka komfortu nadskakuje. Nahrazeno bylo na dvacet vleků a lanovek a dnes je areál přehlídkou lanovkových „pendolin“. Cena denního skipasu je zato nad hranicí 40 euro.

Další informace o lyžařském středisku
Sezónazačátek prosince – polovina dubna
Nadmořská výška1 200 – 2 750 m n. m.
Typy sjezdovek
21 % modré – 56 % červené – 23 % černé
Typy vleků
13x vlek – 3x sedačka – 4x sedačka expres – 6x krytá sedačka – 11x kabinka – 1x visutá kabina – 1x metro
Sjezdovky celkem
185 km
Sjezdovky s umělým plesem108 km
Užitečné stránky
 www.serfaus-fiss-ladis.at, www.tyrolsko.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků