Hlavní obsah

Putování s BBC: Maduraiský chrám pulzuje přes třista let

Maduraiský chrám leží v jižním státě Indie v Tamil Nadu. Obrovské struktury ve tvaru pyramid zdobené soškami a jedinečná atmosféra stále pulzujícího chrámu láká stovky poutníků, místních obyvatel i turistů. Lidé se chodí modlit do svatyně, ale i nakupovat na místní trh.

Putování s BBC: Maduraiský chrám pulzuje přes třista let

Většina staveb Maduraiského chrámu vznikla za vlády Tirumala Nayaka v letech 1623 až 1659. Ale svatyně pochází pravděpodobně z 12. století a neobvyklá Síň tisíce sloupů z poloviny 16. století. Síň je vyzdobená soškami bohů a bohyň. Před vstupem na posvátná místa si poutníci musí umýt nohy ve starobylé nádrži.

Vstup do chrámu bohyně Mínakší

Foto: Profimedia.cz

Chrámová oblast má rozlohu 258 metrů na 223 metrů. Má devět gópur, obrovské věžní brány ve tvaru pyramidy pokryté skulpturami, které ční až do výše 50 metrů. Čtyři z nich jsou ve vnějších zdech chrámové oblasti, ostatní stojí uvnitř ní.

Sošky nebeských bytostí, lidí, zvířat a božstev fungují jako neúprosní strážci. Malby jsou pravidelně a šetrně opravovány, díky tomu vypadá velice zachovale. V chrámu naleznete zobrazený celý hinduistický svět.

Detail chrámu bohyně Mínakší

Foto: Profimedia.cz

Místo je zasvěceno společnici boha Šivy princezně Mínakší, která přišla na svět s třemi prsy. Mnoho svatých mužů bylo žádáno o radu. Oznámili, že třetí prs zmizí, až potká svého budoucího manžela. To se rovněž stalo, když princezna potkala boha Šivu. Za osm dní se také v Madurai provdala za boha, který se jí přiblížil jako Sundarešvara (Ženich krásy).

Legenda objasňuje původ této hinduistické chrámové oblasti. Svatyně zasvěcená Minakši a Sundarešvarovi a je stále jedním z nejvýznamnějších poutních míst.

Maduraiský chrám bohyně Mínakší

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků