Hlavní obsah
 

Pulčínské skály na Valašsku ukrývají přírodní skvost, ledové vodopády

Stovky turistů míří v zimním období k jedinečné přírodní scenérii ukryté uprostřed Pulčínských skal na Valašsku. Po překonání více než dvoukilometrové trasy z osady Pulčín ve skalním kaňonu obdivují ledové vodopády.

 
Pulčínské skály na Valašsku ukrývají přírodní skvost, ledové vodopády

Pulčínské skály jsou největším skalním městem moravské části Karpat. Jsou tvořeny skalními stěnami, kamenným mořem, sutěmi a pseudokrasovými jevy. V zimním období se v kaňonu Ancona, kterému se také říká Propadlý hrad, tvoří ledové rampouchy.

„Jedinečné jsou svým zbarvením s odstíny žluté, oranžové až hnědé barvy. To je způsobeno mikroskopickou sněžnou řasou, která žije v ledu,“ přiblížil Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Morava. Ledopády se tvoří v závislosti na počasí a svého vrcholu dosahují obvykle v únoru či na počátku března.

Ledové vodopády v Pulčínských skalách

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Nejsnáze jsou ledopády dostupné z osady Pulčín, která je součástí obce Francova Lhota. „Do Pulčína vede přístupová komunikace, na kterou odbočíte ze silnice I/57 na okraji Lidečka. V centru Pulčína je pro motoristy k dispozici nevelké, veřejně přístupné placené parkoviště, které se o víkendech často rychle zaplní,“ upozornil Urbanovský.

Ledopády leží ve vzácné přírodní rezervaci, v těchto dnech je navíc přístupová polní i lesní cesta zledovatělá. Pohyb v hornatém zimním terénu tak vyžaduje pevné boty.

Ledové vodopády v Pulčínských skalách

Foto: Aleš Fuksa, Právo

„Zdatnějším turistům lze doporučit žlutě značenou turistickou trasu vedoucí do Pulčína od železniční stanice Horní Lideč. Osm kilometrů dlouhá trasa nabízí zajímavé výhledy do krajiny a zejména o víkendech se tak lidé vyhnou možným problémům s parkováním,“ podotkl Urbanovský.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků