Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

První turistickou trasu v Česku vyznačili před 130 lety. Vedla kolem Karlštejna

Klub českých turistů letos slaví 130 let od vyznačení první turistické trasy. Ta vedla ze Štěchovic na Svatojanské proudy a do lesů v okolí Karlštejna a Svatého Jana pod Skalou. Po nejstarší dochované a stále obnovované trase se výletníci navíc mohou stále vydat, například v rámci červnového pochodu, který je součástí oslav výročí.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
První turistickou trasu v Česku vyznačili před 130 lety. Vedla kolem Karlštejna

Klub českých turistů (KČT) byl založen v roce 1888, přičemž nejstarší trasa byla vyznačena v následujícím roce, a to červenou barvou. Jméno nese po zakladateli klubu Vojtovi Náprstkovi.

„Značky byly ve srovnání s těmi dnešními neobyčejně velkého formátu s prostředním pestrým pásem 14 centimetrů širokým a krajními bílými pásy šířky 4 centimetry,“ popisuje současný předseda KČT Vratislav Chvátal. V témže roce byly dále vyznačeny trasy na Karlštejn, Skalku a Rač, celková délka tak dosáhla 55,5 kilometru.

Dnes je turistickými značkami už doslova prošpikovaná celá republika, o nejdelší trase se ale mluvit nedá. Přestože je trasa jedné barvy vedena přes několik krajů a má téměř 100 kilometrů, v evidenci je rozdělena na kratší úseky.

„Po turistických značených trasách můžete obejít téměř po hranicích nebo v jejich blízkosti celou republiku, vystoupat na nejvyšší horu, navštívit hrady, kulturní památky a tak dále,“ uvádí předseda Rady značení KČT Pavel Přílepek.

Po vyznačených trasách se podle něj dá přejít od nejzápadnějšího k nejvýchodnějšímu bodu v ČR, ale také od nejjižnějšího k nejsevernějšímu. „Můžete několik dní putovat údolími řek, nebo po hřebenech hor,“ doplnil.

Kolik přesně lidí trasy využívá, KČT neví, protože neexistuje žádný způsob, jak množství turistů spočítat, jde jen o odhady. „Jsou trasy, na kterých je vidět, že jsou hodně používané a každou chvíli někoho potkáte. Jsou naopak i trasy, které jsou používány méně,“ konstatuje Přílepek.

Vrcholem bude pouť

Ke kulatému 130. výročí se váže i slavnostní pochod, jenž se uskuteční 22. června. Výletníci si budou moci vybrat ze dvou různě dlouhých tras, které budou vedeny po onom nejstarším dochovaném značení.

Kratší na 5 kilometrů povede z Berouna, delší 9,5kilometrová z Karlštejna. Na obou bude k vidění i práce značkařů, kteří ukážou, jak se značení obnovuje.

Hlavním dějištěm pak bude obec Svatý Jan pod Skalou, kde bude připraven bohatý kulturní a turistický program. Akce vyvrcholí tradiční Svatojánskou poutí.

„Budou zde k vidění stánky s řemesly, divadelní představení, sokolník, hrát bude odpoledne dechová hudba a večer pop, rock i blues. Turisté si budou moci prohlédnout památky,“ zve starosta obce Svatý Jan pod Skalou Jiří Bouček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků