Hlavní obsah
Panorama Prahy s Karlovým mostem a Pražským hradem Foto: Profimedia.cz

Pražský hrad zůstává nejnavštěvovanější českou památkou

Pražský hrad byl i loni nejnavštěvovanější tuzemskou památkou. Uvedla to agentura CzechTourism s tím, že dominantu hlavního města si prohlédlo na 2,44 milionu osob. Druhou příčku obsadila lanová dráha na Petřín s 2,03 miliony návštěvníků, a třetí pražská zoo s 1,43 miliony.

Panorama Prahy s Karlovým mostem a Pražským hradem Foto: Profimedia.cz
Pražský hrad zůstává nejnavštěvovanější českou památkou

Turisté čím dál častěji navštěvují i mimopražské cíle, například čtvrtou příčku obsadil industriální areál Dolních Vítkovic v Ostravě s 1,36 milionu lidí.

Oblíbený státní hrad a zámek Český Krumlov zaznamenal meziroční pokles o 7,4 procenta, skončil až na 18. příčce. Zájem však turisté neztratili o samotné město, do nějž odhadem zavítají až dva miliony osob ročně. „Jsem ráda, že se v žebříčku atraktivních turistických destinací stále více prosazují nová jména a že turisté cestují i mimo vytížené lokality,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Odklonit od hlavních cílů

Neotřelé turistické cíle se agentura CzechTourism snaží propagovat i mezi cizinci, aby je v hlavní sezoně odklonila z přetížených míst a ulevila nejen Praze, Českému Krumlovu, ale například i Adršpachu. „S cestovních ruchem je třeba pracovat moudře, je to naše česká ropa,“ tvrdí ředitel CzechTourism Jan Herget. „Když prodáváme přednosti Česka v cizině, doporučujeme turistům a cestovním kancelářím vyhledávat alternativy,“ doplnil.

Usměrňovat návštěvníky se snaží Český Krumlov mimo jiné i regulacemi. Ty dopadají na krátkodobé návštěvy, zavedl se nový parkovací systém pro zájezdové autobusy. „Bereme cestovní ruch jako příležitost, nikoli jako hrozbu,“ uvedl krumlovský místostarosta Martin Hák s tím, že chce turisty nalákat i k aktivitám mimo město, čímž by se jim pobyt prodloužil.

Podobně trpí skalní město Adršpach, které loni navštívilo více než 280 000 turistů. Ve špičce nejsou výjimkou přetížené turistické stezky nebo zablokované příjezdové cesty. Společnost pro destinační management Broumovska chce využít potenciál celého regionu a nalákat návštěvníky i na další zajímavosti v oblasti.

 Nejnavštěvovanější památky (podle krajů)
Praha
Pražský hrad (2,44 milionu)
Středočeský kraj
AquaPalace Praha, Čestlice (820 tisíc)
Jihočeský kraj
Státní hrad a zámek Český Krumlov (429 tisíc)
Plzeňský kraj
Pivovar Plzeňský Prazdroj (589 tisíc)
Karlovarský kraj
Hrad Loket (149 tisíc)
Ústecký kraj
Soutěsky Kamenice, České Švýcarsko (402 tisíc)
Liberecký kraj
iQlandia science center, Liberec (404 tisíc)
Královehradecký kraj
Zoologická zahrada Dvůr Králové (525 tisíc)
Pardubický kraj
Stezka v oblacích, Dolní Morava (282 tisíc)
VysočinaZoologická zahrada Jihlava (333 tisíc)
Jihomoravský kraj
Aqualand Moravia, Pasohlávky (792 tisíc)
Olomoucký kraj
Zoologická zahrada Olomouc (357 tisíc)
Zlínský kraj
Zoologická zahrada Zlín - Lešná (648 tisíc)
Moravskoslezský kraj
Dolní Vítkovice, Ostrava (1,35 milionu)
 Zdroj: CzechTourism
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků