Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Praha byla loni 20. nejnavštěvovanější město na světě

Praha byla loni 20. nejnavštěvovanější město na světě. Vyplývá to ze studie Mastercard Global Destination Cities Index. Česká metropole si s loňským počtem 6,1 miliónu přespávajících mezinárodních návštěvníků udržela pozici z předminulého roku. Letos by mělo Prahu podle studie navštívit o 4,5 procenta lidí více.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Praha byla loni 20. nejnavštěvovanější město na světě

V čele žebříčku je opět thajský Bangkok (19,4 miliónu) následovaný Londýnem, Paříží, Dubají a Singapurem. Praha patří podle studie mezi města, o která zájem rok od roku roste. „Počty návštěvníků, kteří se v daném městě zdrželi alespoň jednu noc, v roce 2016 vzrostly. Odhady pro rok 2017 zůstávají optimistické, s výjimkou New Yorku. Největší nárůst počtu návštěvníků se očekává v případě Tokia,” uvedl prezident společnosti Mastercard Carlos Menendez.

Prahu devět z deseti cizinců vyhledává kvůli poznávání, nakupování a zábavě. Největší část útrat návštěvníků Prahy jde na stravování (29,3 procenta). Podle tohoto kritéria náleží Praha mezi trojici měst, kde útraty za stravování tvoří největší podíl na celkových výdajích. Více je to z nejvíce navštěvované elitní světové dvacítky jen v Soulu (47 procent) a Istanbulu (33,6 procenta).

Další podstatnou výdajovou položku v hlavním městě ČR tvoří ubytování s podílem 28,7 procenta. Následují nakupování (24,7 procenta) a místní služby (12,3 procenta). Zbylých pět procent výdajů tvoří náklady za dopravu.

Mastercard Global Destination Cities Index zahrnuje 132 měst a řadí je podle počtů přespávajících zahraničních návštěvníků a jejich útrat. K odvozování počtů přespávajících zahraničních návštěvníků a výše jejich výdajů se používají veřejně dostupná data. Podle Českého statistického úřadu loni přijelo do ČR téměř 9,3 miliónu zahraničních turistů. Proti roku 2015 to představovalo růst o 6,7 procenta.

Nejnavštěvovanější města světa
1. Bangkok, Thajsko
20,2 miliónu
2. Londýn, Velká Británie
20 miliónů
3. Paříž, Francie
16,1 miliónu
4. Dubaj, Spojené arabské emiráty16 miliónů
5. Singapur
13,45 miliónu
6. Tokio, Japonsko
12,5 miliónu
7. Soul, Jižní Korea 12,44 miliónu
8. New York, USA
12,4 miliónu
9. Kuala Lumpur, Malajsie
12,1 miliónu
10. Hong Kong
9,25 miliónu
 ... 
20. Praha, Česká republika
6,4 miliónu
Zdroj: Mastercard Global Destination Cities Index
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků