Hlavní obsah
Pláž na Hurghadě. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Po útoku v Hurghadě mohou na pláže u Rudého moře jen hoteloví hosté

Guvernér egyptské provincie Rudé moře Ahmad Abdalláh v pondělí omezil využívání pláží u hotelů v letoviscích výhradně na hotelové hosty. Zakázal tak využívat pláže i k jednodenní rekreaci náhodným návštěvníkům, jako tomu bylo dosud. Informoval o tom list Egypt Independent.

Pláž na Hurghadě. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Po útoku v Hurghadě mohou na pláže u Rudého moře jen hoteloví hosté

Opatření souvisí s pátečním útokem, při němž Egypťan v Hurghadě nožem ubodal k smrti dvě Němky a zranil čtyři turistky, mezi nimi jednu Češku. Na pláž se podle všeho dostal tak, že si zakoupil vstupenku k jednodennímu využití. [celá zpráva]

Hurghada leží v provincii Rudé moře. Abdalláh se kvůli útoku vrátil z dovolené, aby mohl dohlížet na vyšetřování. V Hurghadě jsou od pátku zpřísněna bezpečnostní opatření kolem hotelů i na silnicích.

Zprávy o útočníkovi i o tom, jak svůj čin provedl, nejsou zatím jednotné. Uvádí se, že pocházel ze severního Egypta, do Hurgady přijel až v pátek a podle původních zpráv na pláž doplaval z jiného místa. Některé zdroje ale také uváděly, že si koupil vstupenku, jaké se prodávaly na pláže k jednodenní rekreaci.

Češi neodjíždějí

Pondělní rozhodnutí guvernéra Abdalláha vypovídá o tom, že se vyšetřovatelé přiklánějí k verzi se vstupenkou. Útočník byl dopaden a převezen k výslechu do Káhiry. Podle egyptských sdělovacích prostředků v pondělí guvernér spolu s generálem Muhammadem Taufíkem prověřil bezpečnostní opatření v Hurghadě.

„Přes víkend se na naše call centrum obrátily řádově jednotky klientů s dotazy na aktuální situaci. Nezaznamenali jsme ale, že by lidé chtěli zájezdy rušit. Stejně tak žádný z klientů nechtěl z Egypta předčasně odjet,” informoval Novinky mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

Ministerstvo radí dbát zvýšené opatrnosti

Zástupcům německého velvyslanectví, kteří do letoviska přijeli z Káhiry, Abdalláh řekl, že páteční útok byl izolovaný incident. Vedení policie se sešlo s ochrankami hotelů a letovisek a probralo s nimi bezpečnostní opatření. Zástupce sdružení egyptských cestovních kanceláří Iháb Šukrí řekl, že neočekává, že by v příštích čtrnácti dnech incident ovlivnil zájem turistů o dovolenou v Egyptě.

Páteční útok se považuje za izolovanou akci. Motiv činu ani podrobnější informace o útočníkovi egyptské úřady zatím neposkytly. Češka, kterou útočník nožem zasáhl do nohy a do zad, byla převezena do Káhiry a tam je hospitalizována. Velvyslanectví ČR se postaralo také o jejího přítele a dítě.

Ministerstvo zahraničí na své stránce uvádí, že situaci v Egyptě monitorují české zpravodajské služby a že cestovní doporučení pro Egypt se zatím nemění. To minulé nabádá ke zvýšené opatrnosti a vyhýbání se větším shromážděním. Naopak situace v letoviscích, mezi nimiž je jmenována i Hurghada, se v doporučení popisuje jako klidná. Individuální cestování mimo organizované výlety se nedoporučuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků