Hlavní obsah
Korálovka kalifornská Foto: Profimedia.cz

Ostrov Gran Canaria zachvátila invaze hadů

Španělský ostrov Gran Canaria povolal na pomoc světové experty, aby mu pomohli zastavit invazi korálovek kalifornských. Ty se tam rozmnožily z původně několika kusů, které byly chované jako domácí mazlíčci. Náhodně nebo záměrným vypuštěním se však dostaly do přírody, kde ohrožují vzácné ještěrky. Ve středu o tom informovala agentura AFP s odvoláním na španělské ochránce přírody.

Korálovka kalifornská Foto: Profimedia.cz
Ostrov Gran Canaria zachvátila invaze hadů

Strážci přírody na ostrově Gran Canaria, který je součástí španělských Kanárských ostrovů, už vybili tisíce korálovek kalifornských. Tito hadi nepředstavují žádné nebezpečí pro člověka, ale krmí se původními druhy živočichů včetně vzácné veleještěrky gomerské.

„Tato ještěrka žije výhradně na ostrově Gran Canaria. Pokud se hadi rozšíří po celém ostrově, stane se z ní ohrožený druh,“ varoval místní ochránce přírody Ramón Gallo. „Snažíme se zachovat biodiverzitu Kanárských ostrovů, která patří mezi jejich největší přínosy světu. Kanárské ostrovy jsou biologickou laboratoří a hadi ohrožují jeden z jejich nejvýznamnějších druhů," dodal.

Ostrov Gran Canaria proto bude ve čtvrtek a v pátek hostit konferenci za účasti mezinárodních expertů, jejímž cílem je zvýšit povědomí o tomto problému. Přítomnost korálovek byla podle Galla poprvé na ostrově Gran Canaria zjištěna v roce 1998, kdy se jejich populace začala množit z malého počtu původně domácích mazlíčků. Tento druh korálovky, mezi chovateli oblíbený, dorůstá maximální délky 180 centimetrů.

BEZ KOMENTÁŘE: Turisty zbožňovaný ostrov Gran Canaria

Korálovky se v příjemném, slunném klimatu ostrova Gran Canaria rychle zabydlely. Přispívá tomu i skutečnost, že tam nemají žádné přirozené nepřátele a zároveň mají spoustu potravy. Korálovky se vyskytují v řadě barevných variant, ale v hlavní oblasti, kde se na ostrově Gran Canaria rozšířily, jde většinou o albíny — bílé hady se světle žlutými proužky a růžovýma očima.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků