Hlavní obsah
Plachetnice v přístavu Symi Foto: Lucie Poštolková, Novinky

OBRAZEM: Výlet lodí na nejteplejší řecký ostrov Symi

Asi 41 kilometrů od ostrova Rhodos a sedm kilometrů od Tureckého pobřeží leží malý skalnatý ostrov Symi. Ostrov si vás získá nejen vyššími teplotami, ale i vůní bylinek a krásnou klasicistní architekturou.

Plachetnice v přístavu Symi Foto: Lucie Poštolková, Novinky
OBRAZEM: Výlet lodí na nejteplejší řecký ostrov Symi

Symi patří mezi Dodekanéské souostroví. Dnes na ostrově žije asi 2 600 obyvatel, na začátku 20. století jich bylo dokonce 30 000. Pobřeží je lemováno strmými skalnatými útesy a střídavě písečnými plážemi a zátokami. Naopak vnitrozemí ukrývá malá údolí.

Podnebí je suché, horké. Ostrov patří v létě k nejteplejším řeckým ostrovům, protože je chráněn maloasijskou pevninou. Teploty jsou zde v průmeru vyšší než v okolních oblastech.

Pohled na vysoké kopce s klasicistními domy ve městě Symifoto: Novinky/Lucie Poštolková

Ostrov byl v antické době zalesněn, ale stavba lodí byla náročná na zásoby dřeva. Celý ostrov byl díky tomu zcela vykácen. Díky celoplošnému vykácení se neudrží na ostrově žádná voda. Symi nemá žádné zásoby vody a proto se na ostrov dvakrát denně musí voda dovážet.

V hlavním městě Symi si vás získají malebné klasicistní domky, které jsou doslova vysázené do vysokých strání. Ve vzduchu se mísí vůně moře a bylinek, které zde nabízejí místní obchůdky. Ostrované se věnují hlavně turismu. Přitom je pro ně specifický lov mořských hub a sběr bylinek.

Mořské houby různých barev i tvarůfoto: Novinky/Lucie Poštolková

Můžete zde také navštívit manufakturu na mořské houby, kde vám předvedou, jak probíhá bělení hub, které jsou přírodně hnědé. Navíc vám poradí jak takovou houbu vyčistit od nečistot, které se v ní usazují. Stačí ji vymáchat v roztoku jedlé sody a vody.

Klasicistní domky v přístavu Symi.foto: Novinky/Lucie Poštolková

Plachetnice kotvící v přístavu Symi, napravo Velká hodinová věž.foto: Novinky/Lucie Poštolková

Z roku 1881 pochází Velká hodinová věž - zvonice. Stojí přímo na mysu, kde začíná Přímořské pásmo řadou restaurací, kaváren a prodejen suvenýrů.

Druhou světovou válku na ostrově připomíná reliéf lodi vytesaný do skály na paměť osvobození ostrova 8. května 1945.

V dolní části relief lodi na památku ukončení druhé světové války. foto: Novinky/Lucie Poštolková

Pro sportovně zdatnější doporučujeme podívat se do horní části města, které spojuje Dobrá ulice s dolní části. Dobrá ulice má asi 365 schodů, nakonec pak budete odměněni krásným výhledem na celé město. Nahoru jezdí také autobus každou hodinu nebo je možné zaplatit si taxi. Cesta autobusem trvá asi 20 minut.

Klášter Roukouniótifoto: Novinky/Lucie Poštolková

Klášter Roukounióti (Roucouniotis) leží západně od města Symi. Vždy když přijíždí ke klášteru loď, pozdraví ji zvonkohrou. V klášteře se nachází zachovalé fresky a řezbářské práce. Ženy mohou do kláštera vstoupit pouze se zahalenými koleny a rameny. V případě nouze vám zde šátek pro zakrytí půjčí.

Nejlepší doprava je lodí po moři.foto: Novinky/Lucie Poštolková

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků