Hlavní obsah
Půlnoční slunce na Nordkinnu. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

OBRAZEM: Výlet do Norska, země fjordů

Mezi nejkrásnější a nejméně obydlené části Norska patří severní provincie Finnmark. Vedle množství fjordů mohou návštěvníci obdivovat i drsnou krajinu nejsevernější výspy evropského kontinentu.

Půlnoční slunce na Nordkinnu. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
OBRAZEM: Výlet do Norska, země fjordů

Provincie Finnmark sousedí s Finskem a Ruskou federací. Obyvateli jsou vedle Norů i domorodí Laponci. S přibývajícími stupni severní šířky se zdejší vegetace omezuje na zakrslé dřeviny, trávu a lišejníky. Prakticky podél celého pobřeží se volně pasou stáda ovcí. Není problém narazit i na skupinky sobů.

.: Most u městečka Tana Bru.foto: Novinky/Jaroslav Soukup

Zalidnění oblasti je i v rámci Norska minimální a život se soustřeďuje do několika málo větších městeček. Správním centrem celé oblasti je Vadsø, které má kolem šesti tisíc obyvatel a leží na východním pobřeží u Barentsova moře.

.: Podél pobřeží se potulují stáda sobů.foto: Novinky/Jaroslav Soukup

Vadsø je známé mimo jiné i tím, že právě z něj startoval ve 20. letech minulého století ke svým polárním výpravám vzducholoděmi Norge a Italia cestovatel Umberto Nobile.

.: Stožár ve Vadsø, u něhož kotvily Nobileho vzducholodě.foto: Novinky/Martin janák

Ačkoliv se většina map tváří, že Vadsø je takříkajíc konec světa, dá se po velmi úzké silničce podél skalnatého pobřeží pokračovat až do bezmála 40 kilometrů vzdáleného Hamningbergu.

.: Osadu Hamningberg na většině vůbec map nenajdete.foto: Novinky/Jaroslav Soukup

Vedle známějšího Nordkappu (ostrov propojený s pevninou podmořským tunelem), který je s ohledem na turistickou atraktivitu označován za nejsevernější bod kontinentální Evropy, zůstává neprávem opomíjen Nordkinn, který je situován východněji a jehož nejsevernější osada Gamvik, leží jen o několik kilometrů jižněji než výspa Nordkappu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků