Hlavní obsah
Úvodní foto Foto: archiv ACK ČR

Objevte chuť Karibiku v Evropě – Kalábrie

Chcete zažít Karibik bez dlouhého cestovaní a zařizování víz? Máte rádi panenskou přírodu, romantické pláže nebo malebná městečka s úzkými uličkami? Jste vyznavači potápění a surfování? Ano? Pak je pro vás Kalábrie tou pravou volbou. Navštivte destinaci, jejíž moře patří k nejčistším z celé Evropy.

Úvodní foto Foto: archiv ACK ČR
Objevte chuť Karibiku v Evropě – Kalábrie

Region Kalábrie leží v jižní části Itálie a svou polohou přímo vybízí ke strávení dovolené, jelikož nabízí romantické zátoky, široké pláže s jemným pískem, ale také hory, jeskyně a vodopády. Objevte oblast s nedotčenou přírodou, kterou prozatím nenavštěvují velké davy turistů.

 Jak se tam dostanu?

Ačkoliv se do Kalábrie dá dojet i autem, doporučujeme zvolit raději leteckou dopravu. Doba letu na letiště v lázeňském městě Lamezia Terme trvá přibližně 2 hodiny a 20 minut. Pokud preferujete cestování autem, počítejte se vzdáleností přibližně 2000 km, a to v regionu s ne zrovna pohodlnými dálnicemi a cestami, některé úseky jsou totiž ve špatném stavu. Cesta na tzv. špičku boty vám zabere téměř 20 hodin jízdy. Vhodnější je proto zvolit dvoudenní cestu s přenocováním jako součást poznávací dovolené. Zejména cesta Itálií je protkána mnoha zajímavostmi k navštívení.

Neopomeňte ani cenu dopravy, do které je nutné započítat nejen pohonné hmoty, které jsou v Itálii všeobecně vysoké, ale také mýtné na dálnicích, které podle zkušeností turistů mohou dosahovat více než 60 eur za průjezd. Zvolit si také můžete autobusový zájezd, který nabízejí některé cestovní kanceláře, ovšem na cestě můžete strávit i 24 hodin.

Chybějící vlastní automobil na místě můžete nahradit několika způsoby. Pronájem auta na 3 dny vychází na necelé 4 tisíce korun. Výhodné je také cestovat veřejnou hromadnou dopravou, jízdenka pro kyvadlový autobus stojí kolem 1,30 eura a vlakem pak lístek přibližně 4 eura. Naopak poměrně vysoké ceny jsou za využití taxi služeb.

 Co potřebuji s sebou

Výhodou tohoto regionu je, že pro návštěvu nepotřebujete zvláštní cestovní doklady. Stejně tak jako v jiných zemí Evropské unie i zde platí bezvízový styk. Občan ČR tak potřebuje pouze platný občanský průkaz nebo cestovní pas platný minimálně po dobu pobytu. Tato povinnost platí i pro děti, které taktéž musí cestovat na základě vlastního cestovního dokladu – pasu nebo vlastního občanského průkazu. S sebou pak dále nezapomeňte přibalit euro, které je oficiální měnou. Počítejte však s mírně vyššími cenami.

Kalábrie

Foto: archiv ACK ČR

 Perla jižní Itálie

Při volbě destinace zvažte, zda dáváte přednost nekonečným plážím před romantickými zátokami s nádhernými výhledy či aktivnějšímu trávení svého času. Vše je v této oblasti možné. Západní pobřeží, omývané Tyrhénským mořem, nabízí skalnaté pobřeží s nejrozmanitějšími zátokami. Naleznete tady různorodá mořská vápencová skaliska, ale i nádherné jeskyně, mezi nejznámější patří Lví jeskyně s azurovým mořem. Perfektní podmínky tady naleznete pro potápění a šnorchlování, a to zejména v oblasti Capo Vaticano. Mezi další vyhledávaná letoviska patří například i Pizzo či Zamborone. Při výběru západního pobřeží mějte ale na paměti, že ubytování bude často s nádhernými výhledy, ale o to méně přímo na pláži.

Dlouhé pláže s jemným pískem vám nabídne pobřeží u Jónského moře na jihu a východě regionu. Tato oblast je vyhledávanou lokalitou pro surfování. Na své si zde přijdou i vyznavači raftingu a kanoistiky, které láká mnoho divokých a náročných úseků například řeky Lao, jež je jednou z mála nevysychajících řek v regionu.

Kalábrie

Foto: archiv ACK ČR

Svou dovolenou nemusíte trávit jen u moře, ale můžete se také vydat do vnitrozemí hornatých italských Apenin. Mezi nejvyšší pohoří patří Pollino a Catena Costiera. V pohoří Sila pak naleznete umělá jezera, která lemují i různá rekreační střediska.

Jelikož Kalábrie představuje nejchudší region z celé Itálie, naleznete tady nedotčenou přírodu.. Hlavním městem regionu je Catanzaro, které však není turisticky atraktivní. O co byste ale neměli přijít, je návštěva města Tropea na jihu regionu, které patří mezi nejatraktivnější turistické cíle. Přes den je město poměrně klidné, i obchody a kavárny se otevírají až v dopoledních hodinách, naopak noční život tady končí až v časných ranních hodinách. Za navštívení zde stojí kostel Santa Maria dell´Isola umístěný na skále u pláže.

Při návštěvě regionu nezapomeňte na temperament jižanů a jejich oblíbené siesty. Jste tu přece na dovolené a není potřeba se stresovat. Může se vám zde totiž lehce stát, že uveřejněná otevírací doba či značená rychlost na silnicích nemusí nutně platit.

Kalábrie

Foto: archiv ACK ČR

 Kolébka citrusů a pálivých papriček

Během svého pobytu také ochutnejte místní kuchyni, která je často poznamenána příchutí červené feferonky (peperoncino) a červené cibulky, ze které se dokonce vyrábí i zmrzlina. Lahodnou zmrzlinou s likérem je i kalábrijský dezert Tartufo. Kalábrie je označována jako kolébka citrusů, nejvíce se zde daří právě pomerančovníkům a citrusům, ale také vinné révě a olivovníkům. Vzácností je druh citrusu cedro (čedro) – malý zelený sladkokyselý plod, ze kterého se vyrábí marmelády a likéry. Často se tomuto plodu rostoucímu na listnatých stromech také říká Adamovo jablko. Zajímavostí je pak také pěstování bergamotu, jenž sem byl přivezen Araby již v 9. století a dodnes jej nikde jinde v Evropě v takovém množství nenajdeme. Mimo esence, které se přidávají do parfémů, má své využití i ve farmacii..

Kalábrie

Foto: archiv ACK ČR

 Kdy je vhodná doba k návštěvě?

Letní počasí zde panuje od poloviny června do srpna, kdy rtuť teploměru dosahuje i 40 stupňů a dešťů se tu moc nedočkáte. Za návštěvu tento kraj stojí i v září, kdy je moře ještě od slunce prohřáté, a stále není radno zapomínat opalovací krémy, jelikož teplota dosahuje stále kolem 30 stupňů. V této době se významně snižuje počet turistů a seženete tak zde i levnější ubytování. Mráz vás tu nepotká ani v zimě, protože většinou se teploty pohybují od 15 stupňů.

Najděte více o této zemi na www.ack.travel. Nebo si tam vyhledejte jinou destinaci svých snů.

ACK ČR

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků