Hlavní obsah
Schodiště v kostele sv. Jiljí v Nymburce. Jednotlivé schody jsou k adopci. Foto: Město Nymburk

Nymburský kostel hledá dárce. Láká na adopci schodů

Adoptovat lze zvířata v zoo, na dálku děti v Africe a nově také schody v kostele. K nezvyklému kroku hledání finanční podpory se rozhodla radnice v Nymburku, která se snaží zpřístupnit věž kostela sv. Jiljí. Aby město zatraktivnilo dosud nepříliš úspěšnou sbírku peněz na rekonstrukci věže v kostele, jež patří církvi, vydalo se cestou adopce.

Schodiště v kostele sv. Jiljí v Nymburce. Jednotlivé schody jsou k adopci. Foto: Město Nymburk
Nymburský kostel hledá dárce. Láká na adopci schodů

Kdo chce, ten si může osvojit jednotlivé schody, které pak ponesou jméno dárce. „Zamýšleli jsme se nad tím, jak dary a příspěvky ozvláštnit a svým způsobem i poděkovat dárcům. Proto přicházíme s nabídkou adopce jednotlivých schodů. Schůdek po schůdku tak můžeme zpřístupnit cestu na ochoz věže kostela s nádherným výhledem na naše město,“ vysvětlila záměr místostarostka Nymburka Stanislava Tichá (Nymburk s klidem).

„Ve věži máme celkem 147 schodů, z nichž je 120 vhodných k adopci. Sedmdesát masivních, převážně kamenných schodů točitého schodiště a padesát stupňů dřevěného schodiště ve vyšších patrech věže. Sponzorovaný schod ponese na znamení díků štítek se jménem dárce,“ dodala.

Na to, aby se na stupních objevilo jméno donátora, je potřeba v případě obyčejnějších dřevěných schodů nejméně pět tisíc korun, v případě dřevěných a kamenných schodů točitého schodiště nejméně sedm tisíc korun. Sledovat stav účtu veřejné sbírky i přehled volných schodů k adopci lze na webu města.

Podle pohybů na transparentním účtu se skutečně podařilo vyhlášenou adopcí sbírku rozhýbat. Na účtu je zhruba 130 tisíc korun a některé schody už mají své nové symbolické majitele. Celkem však bude na rekonstrukci věže potřeba podle odhadů kolem 900 tisíc korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků