Hlavní obsah
Neustálým skákáním vzniká pod křídlem vztlak, který stroj s jezdcem nese po hladině Foto: Mlejnková Alexandra, ČTK

Nová atrakce na českých koupalištích - vodní skákadlo

Neobvyklé plavidlo se prohánělo po hladině jednoho z přírodních koupališť u Hradce Králové. Jeho konstrukce vzdáleně připomínala rám kola s plovákovým křídlem a jezdec na něm ze všech sil poskakoval. Směrem vpřed se přitom pohyboval celkem slušnou rychlostí.

Neustálým skákáním vzniká pod křídlem vztlak, který stroj s jezdcem nese po hladině Foto: Mlejnková Alexandra, ČTK
Nová atrakce na českých koupalištích - vodní skákadlo

"Jedná se o nový sport, který se začal rozmáhat teprve loni v USA a Austrálii. Zařízení se říká Water Bird, tedy vodní pták," řekl Karel Hodač, který vodní skákadlo do Česka dováží.

Konstrukce stroje umožňuje pohyb po hladině výhradně lidskou silou. Jeho základem je plovák profilu leteckého křídla, na kterém je hliníkový trubkový rám s řídítky a druhým menším křídlem na hladině. "Neustálým skákáním vzniká pod křídlem vztlak, který stroj s jezdcem nese po hladině," vysvětlil princip skákadla Hodač.

Pokud jezdec skákat přestane, následuje koupel. Člověk pak musí se skákadlem ke břehu doplavat. Naučit se ovládat skákadlo prý při dobré instruktáži trvá zhruba půl hodiny.

Jedná se o nový sport, který se začal rozmáhat teprve loni v USA a Austrálii. . foto: ČTK/Mlejnková Alexandra

Celé zařízení váží kolem 11 kilogramů a unese až stokilogramového sportovce. Na hladině se s ním dá vyvinout rychlost až 30 kilometrů v hodině. Pro přepravu se dá skákadlo, jehož cena se pohybuje kolem 11 000 korun, rozebrat.

Podle Hodače není vyloučeno, že se jízda na skákadle v budoucnu stane netradiční sportovní disciplínou. Zatím je podle něj známá jen největší ujetá vzdálenost po hladině v délce tří kilometrů a čas 22 vteřin na trati 100 metrů. "Na září chystáme s pelhřimovskou agenturou Dobrý den první klání s ustavením disciplín a nejlepších výkonů," řekl Hodač.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků