Hlavní obsah
 

Nejstarší česká čistírna odpadních vod z ptačího pohledu

Původně hrozilo její zboření, ale nenašly se potřebné finance. Dnes patří čistírna odpadních vod v Praze-Bubenči mezi národní kulturní památky a byla vůbec první čistírnou u nás. I když by ve svých sto letech pražskou kanalizaci už nevyčistila, stále jsou zde k vidění plně funkční dobové stroje. Prohlédněte si unikátní architektonický skvost z ptačí perspektivy.

 
Nejstarší česká čistírna odpadních vod z ptačího pohledu

Stavba bubenečské čistírny začala v roce 1901 a trvala pět let. Jejím hlavním architektem byl Brit William Heerlein Lindley, který se podílel na podobných pracích ve Varšavě a ve Frankfurtu nad Mohanem.

Svoji funkci nepřetržitě plnila až do roku 1967, kdy ji nahradila modernější čistírna na Císařském ostrově.

Uvnitř čistírny se zachovaly přístroje, které zde fungovaly až do roku 1967.

Foto: Novinky

Dnes slouží především turistům a filmařům. Natáčel se zde například film Mission Impossible: Ghost protocol s Tomem Cruisem nebo český seriál Neviditelní.

Velká část vybavení se podařila zachovat plně funkční a v původní kondici. „Čtyřikrát do roka spouštíme návštěvníkům parní stroje, všechny jsou udržovány v téměř perfektním stavu,“ upřesnila zástupkyně ředitele správy budovy Martina Lepin.

Prohlédnout si čistírnu mohou návštěvníci celoročně. Součástí trasy je i prohlídka podzemních prostor a historické odtokové stoky. „Oblíbené jsou také výstupy na ventilační komín čistírny, kterým se následně návštěvníci mohou po laně spustit zase zpátky do budovy,“ doplňuje Lepin.

V areálu budovy je k dispozici také kavárna, kterou si zájemci mohou pronajmout na soukromé akce.

Dnes je čistírna otevřena veřejnosti.

Foto: Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků