Hlavní obsah
Rytina po poškození Foto: Nordland Fylkeskommune

Národní tragédie, tvrdí Norové. Dítě poničilo rytinu z doby kamenné

Jedno z historicky nejvýznamnějších míst v Norsku se stalo terčem malého vandala. Ten slavnou 5000 let starou rytinu lyžujícího člověka obtáhl, aby byla na kameni více vidět. Lokální politici tento čin nazývají národní tragédií.

Rytina po poškození Foto: Nordland Fylkeskommune
Národní tragédie, tvrdí Norové. Dítě poničilo rytinu z doby kamenné

Malý chlapec použil ostrý objekt, aby linie rytiny zvýraznil a výjev byl snáze viditelný. „Je to tragédie, protože se jedná o jedno z nejslavnějších historických míst v Norsku. Je to mezinárodně známý symbol,“ vyjádřil se pro norský portál The Local Bård Anders Langø, starosta z nedaleké obce Alstahaug.

Rytina, která se nachází na ostrově Tro při severozápadním pobřeží, poskytuje nejstarší důkaz o tom, že člověk doby kamenné lyžoval. Výjev inspiroval symbol zimních olympijských her, které se v roce 1994 konaly v Lillehammeru.

Původní podoba rytiny

Foto: Nordland Fylkeskommune

Podle archeologů je škoda nevratná. „V září se vrátí, aby místo lépe prostudovali, ale z toho, co říkají nyní, vyplývá, že je rytina navždy zničena a obrázek lyžaře v původní formě nebude už možné nikdy spatřit,“ řekl Langø.

Malý chlapec údajně poničil i další skalní rytiny v oblasti. „Je to dítě a udělalo to s dobrými úmysly. Snažilo se rytiny zvýraznit a myslím, že úplně nerozumělo, jak moc závažné jeho konání bylo,“ uzavřel Langø.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků