Hlavní obsah
Výzdobu hrobek a mauzoleí vesničané berou velmi vážně. Foto: Profimedia.cz

Na vietnamském hřbitově si mrtví „žijí” ve velkém stylu

Hřbitovy obvykle nebývají místem, které by přitahovalo zástupy nadšených turistů. Existují ale samozřejmě výjimky. Jednou takovou je i možná jedno z nejhonosnějších pohřebišť na světě, nacházející se ve vietnamské vesnici An Bang, kde se mrtví mají s nadsázkou mnohem lépe než sami živí obyvatelé. Místo je totiž tvořeno pestrobarevnými mauzolei a honosnými hrobkami.

Výzdobu hrobek a mauzoleí vesničané berou velmi vážně. Foto: Profimedia.cz
Na vietnamském hřbitově si mrtví „žijí” ve velkém stylu

Hřbitov, který leží nedaleko známého historického města Hue, sloužil v dávných dobách výhradně císařům. Běžně se mu přezdívá také Město duchů. Obyvatelé nepatrné rybářské vesničky An Bang se ovšem rozhodli, že budou ve zvelebování místa pokračovat i v 21. století.

Do výzdoby hrobů, krypt a mauzoleí pro své příbuzné jsou schopni investovat závratně astronomické částky. Rodiny někdy platí v přepočtu i přes 1,5 miliónu korun, píše portál Daily Mail.

Hřbitov byl původně místem posledního odpočinku císařů z Hue.

Foto: Profimedia.cz

Budování hrobek berou místní skoro jako životní poslání.

Foto: Profimedia.cz

Ačkoli se Vietnam podle Daily Mailu řadí spíše mezi méně nábožensky založené země, za což může dlouhé setrvání v područí komunismu, vlivy buddhismu a konfucianismu přetrvaly a obzvláště pro venkovany je uctívání předků velmi vážnou věcí. „Je důležité, aby lidé ctili památku svých předků, a pokud se rodina o hrobku dobře stará, přináší to štěstí,“ řekl pro agenturu AFP jeden z vesnických rybářů Dang Thien, jehož rodinná hrobka má bezmála 400 metrů čtverečních.

Prostředky na financování stavby majestátních hrobek většinou získávají příbuzní vesničanů, kteří pracují v USA, příjmy ve Vietnamu totiž nejsou nijak vysoké a lidé by si jen stěží mohli dovolit takto honosná mauzolea.

Vyšší hrobka, lepší výhled

Zatímco císařské město Hue je pod ochranou organizace UNESCO, hřbitov u An Bangu na něm i přes svou vizuální podmanivost není. Je to z důvodu, aby vesničané mohli popustit uzdu své kreativitě.

Některá mauzolea dorůstají i šestimetrové výšky, zdobí je nejrůznější ornamenty nebo i dračí skulptury na střechách a jiné okrasné motivy. „Vyšší hrobky poskytují našim předkům lepší výhled,“ zdůvodňuje pompéznost staveb místní policista Hoang Khang.

Hrobky zdobí ornamenty, ale třeba i dračí sochy.

Foto: Profimedia.cz

Místní úřady se ovšem pokoušejí venkovany od rozšiřování hřbitova zrazovat. Orgány kvůli tomu v minulosti spustily i kampaň, která se ovšem nesetkala s úspěchem, podle nich se jedná o naprosté plýtvání penězi, které by se mohly použít mnohem užitečněji. Vesničané si ale svůj zvyk nenechají vymluvit, předci pro ně znamenají skutečně vše.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků