Hlavní obsah

Na Ibize letí "balconing" - opilí turisté skáčou z balkónů do bazénu

Pořádná dávka bezstarostnosti pořádně zavlažená alkoholem a drogami, to vše v nějakém hotelu na Ibize nebo na Mallorce, a máme tu výbušný a někdy smrtící koktejl, který vede k novému módnímu "sportu", takzvanému balconingu.

Na Ibize letí "balconing" - opilí turisté skáčou z balkónů do bazénu

Tento novotvar označuje jev, který je na Baleárech na prudkém vzestupu a který spočívá ve skákání z okna hotelového pokoje do bazénu. Variantou je přeskakování z balkonu na balkon, často s cílem dostat se do pokojů dívek, píše francouzský list Le Monde.

Od začátku léta zemřeli při této vysoce rizikové hře čtyři turisté a víc než třicet se zranilo, několik z nich vážně, když spadli do dvora nebo narazili na okraj nebo na dno bazénu.

Poslední dobou se nové případy objevují skoro denně. V pátek 20. srpna byl po pádu z balkonu dopraven do nemocnice na Ibize třiadvacetiletý zahraniční turista. Den předtím se obětí stal o dva roky starší Španěl, o dva dny předtím třiadvacetiletý Rumun. Už 8. srpna jeden dvacetiletý Brit skoro zemřel při pádu z třetího parta svého hotelu na Ibize. Jeho přátelé řekl, že předtím pozřel směs alkoholu, extáze a halucinogenní syntetické drogy crystal.

Muž si poranil páteř při skoku do fontány

"Balconing" není na Baleárech nový. Už v minulých dvou letech tam bylo napočítáno sedm mrtvých. V roce 2008 veřejnost vzrušil případ mladého muže, který si vážné poškodil páteř, když skočil po hlavě do fontány. Ale jev se rozšířil - regionální vláda napočítala od začátku roku už devět obětí.

Hoteliéři se nejprve rozhodli reagovat tak, že zvýší zábradlí na balkonech, a předseda jejich federace na Ibize Juan José Riera teď studuje možnost "šokové" kampaně, která by ukazovala důsledky těchto neštěstí. Radnice v Sant Antoni de Portmany na Ibize zase zamýšlí požádat turistické průvodce, aby při tradičních projevech na uvítanou na ostrově upozorňovali turisty na nebezpečí. Někteří hoteliéři mluví o zavedení pokut.

Radní pro turistiku na Baleárech Joana Balcelóová vyslovuje politování nad negativním obrazem Ibizy, který tento "sport" vytváří v zahraničí, a mluví raději o "ojedinělých případech". Ale pověst Baleár jako místa pochybné zábavy nepřišla až s "balconingem".

Ibiza je často spojována s obřími párty pod širým nebem, při nichž jsou snadno dostupné drogy a sex. Průzkum mezi 2000 Španěly ve věku 18 až 25 let letos v létě ukázal, že pro 71,3 procenta nich je Ibiza a pro 35,9 procenta Mallorca nejlepší místo pro letmé sexuální vztahy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků