Hlavní obsah
Galapágy jsou známé svou jedinečnou přírodou a zvířecími druhy. Foto: Profimedia.cz

Na Galapágách vznikne první soukromá přírodní rezervace

Na odlehlém ekvádorském souostroví Galapágy v Tichém oceánu vznikne první soukromá přírodní rezervace. Aktivisté na ochranu přírody vybrali na koupi pozemku o rozloze zhruba 230 hektarů ve sbírce 1,75 miliónu dolarů (39,6 miliónu korun). Krajinu na souostroví tím chtějí uchránit před výstavbou turistických středisek, napsal britský web The Telegraph.

Galapágy jsou známé svou jedinečnou přírodou a zvířecími druhy. Foto: Profimedia.cz
Na Galapágách vznikne první soukromá přírodní rezervace

Koupě pozemku na nejvýchodnějším ostrově Galapág San Cristóbalu, kam v roce 1835 zamířil i přírodopisec Charles Darwin, se uskuteční již tento týden. Další část pozemku o rozloze 128 hektarů chtějí ochránci přírody koupit v březnu.

„Kolem Galapág existuje taková představa, že souostroví je divočina ve stylu Robinsona Crusoea,” řekl Paul Salaman, šéf neziskové ekologické skupiny Rainforest Trust, která sbírku organizovala. „Ve skutečnosti je ale (souostroví) zdevastované,” dodal.

Ochránit ohrožená zvířata

Ochránci přírody nyní začnou obnovovat pozemek do jeho přirozené podoby. Krajinu ostrovů totiž ničí více než 500 rostlinných druhů, které nejsou původem z Galapág, mimo jiné například australský eukalyptus. Ostrovy tak podle přírodovědců bojují o přežití.

Ochránit chtějí aktivisté také kriticky ohroženého galapážského buřňáka a pěnkavku bledou. Oba ptáci jsou galapážskými endemity, tedy druhy, které se vyskytují pouze na tomto souostroví.

Ekvádorská vláda v roce 1959 schválila zákon, který označil Galapágy za národní park. Nařízení se ale netýká těch oblastí, které již vlastnili kolonialisté. Podle ochránců přírody se tak zákon týká celkem 97 procent ostrovů.

Souostroví se potýká s masami turistů, ročně Galapágy navštíví 245 000 lidí. Podle místních úřadů je to maximální možný počet, aniž by byl ohrožen ekosystém ostrovů. Koupí pozemků tak chtějí aktivisté zabránit, aby zde developeři vystavěli další hotely.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků