Hlavní obsah
 

Mrtvé moře mají i na Ukrajině. A je navíc růžové

V parných dnech se Ukrajinci ze všech koutů země sjíždějí k Lemurijskému jezeru. Kvůli množství soli a terapeutickým účinkům se mu přezdívá Mrtvé moře a vyhledávají ho často nejen rekreanti, ale také lidé se zdravotními potížemi. Jezero si popularitu vysloužilo i pro svou růžovou barvu, píše agentura Reuters.

 
Mrtvé moře mají i na Ukrajině. A je navíc růžové

Jezero, které se nachází v Chersonské oblasti, nevyhledávají ovšem jen místní, ačkoli ti drtivě převažují. Někdy k němu zabloudí i turisté. Podle lokálních médií bahno z jezera odebírají i některá lázeňská zařízení v Rakousku či Německu.

Právě kvůli jeho terapeutickým účinkům dorazil i turista Oleksandr Nikitin ze západní části země. Po prodělané operaci chtěl urychlit rekonvalescenci. „Bolí mě levé rameno. Ale po chvilce odpočívání v jezeře je ta bolest mnohem menší a už bez problémů mohu zvednout ruku,“ uvedl.

Kromě pozitivních účinků na lidské zdraví je Lemurijské jezero známé i pro svou růžovou barvu. Za tu mohou rostliny, které ve slané vodě rostou. „Nechodím se koupat kvůli tomu, abych díky bahnu zastavil proces stárnutí. Ale mám velmi stresující práci a zdejší atmosféra mi pomáhá se zklidnit a zrelaxovat. Hodně lidí myslí, že beru nějaká sedativa, ale je to jen čistá příroda,“ tvrdí s úsměvem Serhij Kliščevsky, člen obecní rady vesnice Hryhorivka, v jejíž blízkosti se jezero nachází.

Soli je ve vodě velké množství, návštěvníci se mohou snažit, seč mohou, přesto se nikdy zcela nepotopí. „Přišel jsem si zlepšit zdravotní kondici a také se podívat po krásách tohoto regionu. Jezdíme do zahraničí, ale často nám unikají zajímavá místa, která máme doma,“ řekl další z návštěvníků.

Místní tvrdí, že růžová laguna vznikla v roce 1960 po havárii letadla, z níž zbyla díra široká 40 metrů. Ta se později zaplnila vodou ze Syvaše, soustavy lagun na okraji Azovského moře. Ročně jezero navštíví kolem 10 000 turistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků