Hlavní obsah

Morbidní sbírka mumií je ztělesněnou noční můrou

Cestovatel, který se vydá do mexického města Guanajuato, možná narazí na doporučení, aby tu navštívil Muzeum mumií, v originále Museo de la Momias. Mezi desítkami zachovalých lidských těl je tu vystavena také nejmenší mumie na světě.

Morbidní sbírka mumií je ztělesněnou noční můrou

Každý, kdo nesnese sledování hororů nebo ho k smrti děsí příběhy ze záhrobí, by si měl prohlídku ponuré expozice mexického Muzea mumií dobře rozmyslet. Za prosklenými a barevně nasvícenými vitrínami se totiž turistům naskýtá vskutku děsivý pohled na ostatky mužů, žen i dětí. Na nichž se zachovaly zuby, nehty a často také vlasy.  Exponáty vypadají jako rekvizity z natáčení hororového filmu. Fakt, že se jedná o skutečná smrtí zdeformovaná lidská těla je ovšem ještě hrůznější.

Mumie jsou jsou v různě zachovalém stavu. Na některých se dochovalo i oblečení, v nemž ulehly do hrobu.

Foto: Profimedia.cz

Každá z desítek mumií má vlastní příběh. Někteří zde vystavení Mexičané podlehli zákeřným nemocem, jakými byly neštovice či epidemie cholery v roce 1833, jiní zemřeli přirozenou smrtí buď v 19. nebo 20. století. Jedním z nejmorbidnějších exponátů je například těhotná žena, která zemřela na choleru, spolu se svým osmiměsíčním plodem. Ten je znám jako nejmenší mumie světa.

Zajímavost: Muzejní expozice disponuje audiosystémem, skrze nějž si návštěvníci mohou poslechnout příběh některých mumií.

U vystavených těl dřívějších obyvatel města Guanajuato došlo k přirozené mumifikaci. Ta je podle odborníků způsobena suchým mexickým klimatem. Část z více než stovky vystavených mrtvol byla exhumována poté, co jejich rodiny přestaly hradit poplatek za pozemek na hřbitově. Některé mumie na sobě mají boty a šaty, v nichž byly pohřbeny.

Turistu, který má pro strach uděláno a rozhodne se výstavu mumií v mexickém Guanajuatu navštívit, vyjde vstupné na 52 pesos, tedy 84 korun. Studenti s platným průkazem o studiu zaplatí 35 pesos, v přepočtu asi 56 korun. Za stejnou cenu sem mohou i děti od šesti do dvanácti let. Vhodnost expozice je pouze na uvážení rodičů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků