Hlavní obsah
Mezi turisty je Montserrat populárním místem. Foto: Profimedia.cz

Montserrat je kulturním, spirituálním a náboženským symbolem Katalánska

Španělské pohoří Montserrat v oblasti Katalánska tvoří asi 10 kilometrů dlouhý pás, jehož vrchol ze skalních pilířů, věží a kuželů připomíná ozubenou pilu. Jeho symbolem je stejnojmenný klášter, jehož historie se píše už téměř celé tisíciletí.

Mezi turisty je Montserrat populárním místem. Foto: Profimedia.cz
Montserrat je kulturním, spirituálním a náboženským symbolem Katalánska

Ikonický Montserrat se ze všech stran tváří velmi nepřístupně a je s podivem, že právě zde vyrostl jeden z nejproslulejších benediktinských klášterů. Hned vedle něj stojí skvostná bazilika, v níž je vystavena patronka oblasti Katalánska – La Moreneta (černá Madona), úchvatná plastika Panny Marie s Jezulátkem. Původ sochy i černá barva její tváře a rukou zůstaly zahaleny tajemstvím a už po staletí jsou předmětem mnoha dohadů.

Montserrat leží asi hodinu cesty od Barcelony.

Foto: Roman Zvarič

Ke klášteru jezdí zubatka.

Foto: Roman Zvarič

Montserrat leží asi hodinu jízdy autem – případně necelých devadesát minut vlakem – od Barcelony. Z parkoviště u vesničky Monistrol de Montserrat jezdí lanovka zubačka na náměstíčko před bazilikou a klášterem.

Další lanovka pak míří ještě výš, z její horní stanice se můžete vydat po několika značených stezkách, které se kroutí mezi skalami. Nejdelší z nich míří až na nejvyšší vrchol celého masivu Sant Jeroni ve výšce 1236 m.

V muzeu je Picasso i Dalí

Místní muzeum je věnované historii regionu a kláštera, kterého je součástí. Klášter byl založen roku 1025 poblíž místa, kde v 9. století pastýři spatřili zjevení. Jak rostl jeho význam, postupně se rozšiřoval a v 16. století k němu přibyla goticko-renesanční bazilika. V roce 1811 klášter částečně vyplenila napoleonská vojska a během občanské války (1936–1939) zůstal opuštěný.

V pohoří vyrostl úchvatný benediktinský klášter.

Foto: Roman Zvarič

V následujících letech byly investovány obrovské částky do jeho modernizace a rychle se vrátil mezi nejslavnější poutní místa. V galerii jsou vystavena umělecká díla nezměrné hodnoty včetně obrazů Picassa, Moneta, Dalího, Caravaggia a mnoha dalších mistrů. Většina z nich jsou dary mecenášů. Klášterní knihovna ukrývá přes 250 000 svazků, včetně řady prvotisků.

V majestátní bazilice je k vidění zmíněná Madona a řada dalších památek. Každý všední den ve 13:00 hodin (a v neděli v poledne) se pak celá stavba rozezní hlasy slavného chlapeckého sboru zdejší hudební školy Escolanía.

V bazilice si mohou návštěvníci poslechnout i sbor.

Foto: Roman Zvarič

Zdržíte-li se déle, pak si v 18:45 můžete poslechnout chlapce společně s dospělými mnichy. Sbor nevystupuje v průběhu letních školních prázdnin a občas vyráží na koncertní turné. Raději si proto předem ověřte, jestli bude během vaší návštěvy „doma“. Program najdete na webu montserratského kláštera.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků