Hlavní obsah

Město gondol obsadily masky

Rej masek a pestrobarevný blázinec zpestřil od neděle ulice italských Benátek. Po roce opět začal tradiční karneval. Letos polechtá chuťové buňky.

Město gondol obsadily masky

Benátský karneval, který je proslulý především svými maskami, potrvá více než dva týdny. Skončit má až v úterý 17. února. Světoznámý karneval vždy předchází předvelikonočnímu půstu. Jde o loučení s masem. Tak praví tradice, která trvá už od 11. století.

Karneval má za sebou i období úpadku během 18. a 19. století. Na konci 70. let minulého století však tento zvyk povstal z popela, a to s obrovskou slávou. Lidé se převlékají do barevných kostýmů — tradičních i moderních, podél kanálů s gondolami místy zní živá hudba a turisté ochotně zapomínají na chladné počasí. Srocují se na mostech a chodnících, aby sledovali gondoly nacpané bezpočtem karnevalových postav. Často navíc ani turisté nezůstávají pozadu s maskami.

„Je to fantastické. Nikdy předtím jsem nic podobného neviděla. Zúčastnili jsme se karnevalu v pozdějších dnech, ale nikdy ne takto na začátku. Je to skvělé,“ citovala agentura Reuters jednu z návštěvnic Susan Beckleyovou z Velké Británie.

Rychle pryč

Benátský karneval působí jako magnet na turisty z různých koutů světa. Někteří Benátčané si stěžují na to, že se karneval stal z lokální slavnosti příliš komerční a turistickou událostí. Vymizel podle nich sbližující prvek, který měl pro místní důležitý význam. Většina Benátčanů se prý dokonce v čase karnevalu stěhuje z města. Utíkají před chaosem, který tu vzniká.

Letošní ročník karnevalu nese téma: nejdelikátnější svátek na světě. Soustředí se proto na italskou kuchyni, její tradiční suroviny a pokrmy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků