Hlavní obsah
Danakilská proláklina je nejníže položeným místem na světě. Foto: Profimedia.cz

Měsíční krajina v Africe vznikla mohutnou explozí sopky

Solná pláň v Etiopii má hned několik nej. Je nejníže položeným místem na planetě a do nedávna i nejteplejším obydleným. Pozoruhodná krajina ale mnohem více než nějakými rekordy zaujme čarokrásným a neobyčejným vzezřením. Mísí se tu syté odstíny žluté, oranžové a kusy pevniny protkávají horké prameny. Danakilskou proláklinu stvořila před 90 lety mohutná erupce nedaleké sopky.

Danakilská proláklina je nejníže položeným místem na světě. Foto: Profimedia.cz
Měsíční krajina v Africe vznikla mohutnou explozí sopky

Návštěvu Danakilské prolákliny je dobré naplánovat na příznivější měsíce, průměrná teplota se tu totiž pohybuje kolem 34 stupňů Celsia. Na podzim jsou o něco málo nižší a krása krajiny, která připomíná měsíční povrch, se dá prozkoumávat v mnohem příjemnějších podmínkách. Cestovatelé, kteří sem zamíří, se navíc mohou chvástat, že navštívili nejníže položené místo na Zemi, leží 116 metrů pod úrovní moře.

Krajina jak z jiné planety oplývá několika unikáty.

Foto: Profimedia.cz

Proláklina je součástí Afarské pánve.

Foto: Profimedia.cz

Žlutozelená krajina vznikla po mohutné erupci nedaleké sopky Dallol v roce 1926 a je tvořena solemi, které půdě udávají charakteristickou barvu. Pro obyvatele Etiopie se tedy jedná o zdroj soli. Proláklina tvoří severní část Afarské pánve, na jejímž okraji leží dnes již opuštěné město, nesoucí stejné jméno jako mocný vulkán, tedy Dallol. Lidé z něj odešli nejspíš kvůli vysokým teplotám, ale i proto, že do něj nevedou žádné silnice a přístupné je jen na velbloudech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků