Hlavní obsah
 

Mayskou pyramidu proměnily buldozery v silnici

Stavbaři zničili buldozery jednu z největších mayských pyramid ve středoamerickém státě Belize. Rozdrcený kámen ze stavby staré nejméně 2300 let použili na budování silnice. Případ teď vyšetřuje policie.

 
Mayskou pyramidu proměnily buldozery v silnici

Nohmul, památka ležící nedaleko hranic s Mexikem, patřila v Belize mezi nejvýznamnější. Šéf místního Archeologického ústavu Jaime Awe v pondělí řekl, že na zničení komplexu Nohmul v severní části státu se přišlo minulý týden. Nemůže prý uvěřit ignoranci a necitlivosti, s níž byla stavební společnost schopna tak vzácnou památku použít na materiál pro výstavbu silnice. „Je to stejně příšerné jako rána do žaludku,“ popsal své pocity.

Foto: David Ryneš, Yahoo Maps

Pyramida Nohmul ležela uprostřed soukromého třtinového pole asi 11 kilometrů na sever od města Orange Walk Town. Neměla ploché kamenné stěny, které jsou běžně k vidění u rekonstruovaných nebo lépe zachovaných pyramid. Awe je ale přesvědčený, že stavbaři si nemohli zhruba 30 metrů vysokou stavbu splést s přírodním kopcem, protože tyto ruiny jsou dobře známou dominantou jinak rovinaté krajiny. „Ti chlapi věděli, že ničí dávnou stavbu,“ tvrdí Awe.

Ke zdemolování mayské pyramidy došlo pravděpodobně kvůli lenosti zaměstnanců stavební firmy hledat vhodný kamenný lom.

Foto: Jaime Awe, ČTK/AP

Belizská policie už zahájila vyšetřování a nevylučuje, že padnou různá obvinění. Komplex Nohmul sice stál na soukromém pozemku, ale místní zákony chrání všechny památky z předhispánského období.

John Morris, další z řady rozhořčených archeologů, řekl zpravodajskému serveru 7 News Belize: „Nic horšího jsem za posledních 25 let archeologické činnosti v Belize neviděl. To, co se stalo, nelze napravit.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků