Hlavní obsah
Jedna z nákupních zón ve městě Macao Foto: Profimedia.cz

Macao: nejbohatší a nejhustěji osídlené území světa

Čilý obchod s exotickým kořením, čajem a hedvábím udělal před 400 lety z Macaa nejbohatší město Dálného východu. Dnes má toto území u Jihočínského moře nejvyšší HDP na obyvatele podle kupní síly na světě zejména díky cestovnímu ruchu.

Jedna z nákupních zón ve městě Macao Foto: Profimedia.cz
Macao: nejbohatší a nejhustěji osídlené území světa

Turisté ale nejezdí do bývalé portugalské kolonie, jež byla 20. prosince 1999 vrácena pod čínskou správu, obdivovat jen unikátní koloniální architekturu, zapsanou od roku 2005 na seznamu dědictví UNESCO.

Macao je také největším centrem hazardních her na světě (podle tržeb) a i když v posledních několika letech výnosy z této činnosti klesají, stále se drží před proslulým Las Vegas.

Macao žije i ve večerních a nočních hodinách.

Foto: Profimedia.cz

Macao, které platí též za vyhledávaný daňový ráj, obývá asi 620 000 obyvatel na 29 kilometrech čtverečních, což z něj činí i nejhustěji obydlené nezávislé území světa. První větší stálé osídlení Macaa se datuje do 16. století, kdy ho "objevili" Portugalci.

Zprvu ho měli pronajaté od čínského dvora pod podmínkou zachování čínské svrchovanosti, o niž ale později Čína přišla, a území, tvořené poloostrovem Macao a ostrovy Taipa a Coloane, se stalo portugalskou kolonií.

Od prosince 1999 je jedním ze dvou zvláštních administrativních území Číny, která slíbila, stejně jako Hongkongu, nejméně 50 let zachovat jeho hospodářský a společenský systém.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků