Hlavní obsah
Z věže zámku, do níž se dostaneme tzv. Myší dírou, je překrásný rozhled do kraje. Foto: Lenka Hofmeistrová

Lovecký zámeček Humprecht je znám pověstí o nešťastné lásce

Stavba loveckého zámečku Humprecht vznikla díky lásce k půvabné italské markýze. Zamilovaný hrabě Jan Humprecht Černín z Chudenic nechal vystavět barokní lovecký zámeček tak, aby jeho ženě co nejvíce připomínal domov na jihu Evropy.

Z věže zámku, do níž se dostaneme tzv. Myší dírou, je překrásný rozhled do kraje. Foto: Lenka Hofmeistrová
Lovecký zámeček Humprecht je znám pověstí o nešťastné lásce

Po cestě z Mladé Boleslavi na Turnov nebo od Jičína skutečně Humprecht nepřehlédnete. Jeho kulatá věž s tureckým půlměsícem vykukuje mezi lesy nad Sobotkou.

Humprecht byl pojmenován po svém zakladateli, hraběti Janu Humprechtu Černínovi z Chudenic. Stavbu ve tvaru elipsoidu projektoval významný architekt Carlo Lurago, probíhala v letech 1666 až 68.

Foto: Lenka Hofmeistrová

Italská hraběnka Diana Marie si však zámeckého luxusu neužila, než byl dostavěn, manžela i dva syny opustila a vrátila se do rodné země. Přesto si můžete prohlédnout v jednom z pokojů soubor dvaceti obrázků květin, který nechal pro svou ženu sestavit zámecký pán. Vyhlášená krasavice však tuto sbírku nikdy neviděla. Ovšem i po rozchodu si po celá léta s manželem vyměňovali dopisy a probírali v nich výchovu svých synů...

Zámecké skříně obsahují 2587 svazků knih v angličtině, francouzštině, italštině a němčině. Pouze jedna je česká - návod na to, jak zbohatnout.

Foto: Lenka Hofmeistrová

A tak místo rodinného plnil objekt funkci sídla loveckého, hrabě v přilehlé oboře pořádal hony na jeleny a daňky. V přízemí zámečku se nacházely pokoje pro sloužící, pokoje v prvním patře byly určeny panstvu.

Jan Humprecht Černín z Chudenic

Foto: Lenka Hofmeistrová

V roce 1678 zámek několikrát zasáhl blesk a vyhořel. Když se o požáru Jan Humprecht dověděl, první, o co se zajímal, jestli neutrpěli škody poddaní v Sobotce. Nechal sídlo opravit a zvýšit o jedno podlaží. Dá se říci, že od roku 1680 až dodnes existuje přibližně ve stejné podobě.

Skříň z r. 1610 je vykládaná několika druhy dřeva.

Foto: Lenka Hofmeistrová

Po tři generace využívali Černínové zámek k reprezentačním účelům. Po přechodu do majetku Netolických z Eisenberka však postupně pustl. Naštěstí polorozpadlou budovu s celou oborou získalo roku 1926 město Sobotka, které zahájilo o jedenáct let později její rekonstrukci. Do obnovených prostor byly nastěhovány sbírky zdejšího muzea. Současné expozice v zámeckých interiérech mají opět podobu šlechtického sídla hraběte Jana Humprechta Černína.

Foto: Lenka Hofmeistrová

Zámek nyní slouží ke konání příležitostných výstav a koncertů. Středem budovy prostupuje 16 metrů vysoký sál. Je zdoben nástěnnými malbami, inspirovanými historií rodu Černínů. Hodovní síň má zajímavou akustiku, zpěv doznívá 6 až 8 sekund. V tomto originálním prostředí se také konají od dubna do října svatby. Do oválné místnosti s ozvěnou se vejde zhruba 100 svatebčanů. Při menším obřadu je možné využít galerii pro 20 lidí.

Vedle kuchyně se ukládalo vzácné nádobí do tzv. stříbrnice. Za tu zodpovídal stříbrník vlastní hlavou. Krásný porcelánový servis vyrobili na zakázku ve Vídni a měl původně 360 kusů, do současnosti zbylo jen 46.

Foto: Lenka Hofmeistrová

Romanticky založeným návštěvníkům připomenu jednu pověst, o které se při prohlídce průvodkyně nezmínila. Je půvabně zachycená v melodii Znám já jeden krásný zámek nedaleko Jičína. Příběh o nešťastné lásce šlechtické dívky a pasáčka dojímá posluchače po staletí a inspiroval řadu umělců.

Panenky na Humprechtu

Stejnojmennou výstavu ze sbírky Ing. Jarmily Novotné můžete vidět do 31. října 2012.

Návštěvníci uvidí asi 200 panenek starších i novějších, které sběratelka velmi pečlivě a citlivě „oživuje“. Této emotivní záležitosti se věnuje tři roky.

V srpnu je otevřeno od úterý do neděle, od 9 do 17 hodin.

V září od úterý do neděle, od 9 do 16.

V říjnu v sobotu a v neděli a ve svátky, od 9 do15.30 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků