Hlavní obsah
Jednou z dominant Sintry je palác Pena. Foto: Profimedia.cz

Letnímu sídlu portugalských králů vévodí romantické paláce

Portugalské Sintře se pro množství paláců a památek přezdívá pohádkové město nebo hlavní město romantismu. Příjemná vzdálenost od Lisabonu i od moře ji v minulosti předurčila k tomu, že se stala letním sídlem královské rodiny. Rozlehlé zelené parky lákají k líným odpoledním procházkám a úzké uličky zase k bezcílnému toulání.

Jednou z dominant Sintry je palác Pena. Foto: Profimedia.cz
Letnímu sídlu portugalských králů vévodí romantické paláce

Ačkoli se počátky města datují až do 11. století, současnou podobu získala Sintra až o nějakých 800 let déle v období romantismu. Z této doby pochází celá řada památek, díky kterým se město i přilehlá oblast dostaly na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V minulosti místu dominovala také islámská architektura, během bojů s Maury ve středověku byly však památky zničeny.

Nyní pohádkovému městu vévodí hlavně dva paláce — Palácio Nacional da Sintra a Palácio Nacional da Pena. První zmíněný byl někdy od 15. až do 19. století téměř nepřetržitě obýván královskou rodinou. Druhý je zase jednou z největších romantických staveb ve světě. Paláců je v Sintře ale daleko víc a kromě nich láká město také na spletité bludiště úzkých uliček v historickém centru.

Královský palác byl letním sídlem portugalských monarchů po několik staletí.

Foto: Profimedia.cz

Palác Pena je jednou z největších romantických staveb na světě.

Foto: Profimedia.cz

Od Lisabonu leží Sintra zhruba 20 kilometrů, výlet do portugalského hlavního města je tedy ideální spojit i s cestou sem. A když zbyde čas, vyrazit můžete také do přilehlého městečka Azenhas do Mar u pobřeží, jehož část je vystavěna na příkrém útesu nad mořem.

Nedaleko Sintry se nachází také malebné městečko Azenhas do Mar.

Foto: Profimedia.cz

Odsud je to už jen kousek na mys Roca, který je nejzápadnějším pevninským výběžkem kontinentální Evropy. Od Sintry leží 18 kilometrů, a jelikož se nachází v přírodním parku Serra de Sintra, kromě své zajímavé geografické polohy zaujme místo také oslnivou krajinou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků