Hlavní obsah
K indiánskému městu vede několikadenní cesta. Foto: Profimedia.cz

Kolumbijské Ztracené město střeží džungle. Spatří ho jen ti nejvytrvalejší

Ukryto hluboko v kolumbijské džungli leží Ztracené město. Ciudad Perdida jako mnoho dalších míst v Latinské Americké dokládá svědectví o kulturách předkolumbovské éry. Na rozdíl od nejslavnějších a mnohem mladších indiánských ruin Machu Picchu v Peru je tu ale skoro liduprázdno, protože mnoho návštěvníků odrazuje odlehlost místa, píše server CNN.

K indiánskému městu vede několikadenní cesta. Foto: Profimedia.cz
Kolumbijské Ztracené město střeží džungle. Spatří ho jen ti nejvytrvalejší

Město, kterému lidé z kultury Tayrona přiřkli původně jméno Teyuna, je více než 1000 let staré a srovnání se slavnějším Machu Picchu se zřídkakdy vyhne, zejména proto, že obě památky jsou situovány na hoře.

Liší se ale v mnohém. Na rozdíl od ruin v peruánských Andách je Ciudad Perdida mnohem hůře přístupné, ukrývá se v džungli pohoří Sierra Nevada de Santa Marta, a turisté si musejí cestu poctivě vyšlapat při náročné několikadenní túře.

Ciudad Perdida tvoří skoro 170 teras.

Foto: Profimedia.cz

Trek se může zdát o to komplikovanější, že na něm musejí být lidé doprovázeni licencovaným průvodcem, aby se v džungli neztratili. Není ovšem nic těžkého na tom si ho zarezervovat.

Objevili ho lupiči

Ztracené město bylo objeveno relativně nedávno, nejprve místními lupiči pokladů v roce 1972, kteří náhodou narazili na kamenné schody vedoucí na horu. Nálezu se rozhodli samozřejmě využít ve svůj prospěch a lokalitu začali rabovat. Úřady se o existenci města dozvěděly až o tři roky později, když se na místním černém trhu začaly objevovat předměty pocházející právě z Ciudad Perdida.

Archeologická oblast se po probádání stala i turistickou lokalitou, leč určenou jen těm nejvytrvalejším. Cesta do Ztraceného města je sice dlouhá jen nějakých 52 kilometrů, vede však náročným terénem plným stoupání, klesání a kvůli rozložení treku na více dní je nutné spát v džungli společně s dotěrným hmyzem. To mnohé turisty může odradit a raději si zvolí nějaké dostupnější předkolumbovské místo: třeba zrovna Machu Picchu.

Návštěvníky v poslední etapě zavedou na naleziště kamenné schody.

Foto: Profimedia.cz

Město bylo podle archeologů založeno kolem roku 800, sestává se ze série 169 teras zasazených do úbočí hory. Místo bylo velmi strategické, někdejším obyvatelům umožňovalo výhled do krajiny, ale i možnost využívat všechny přírodní zdroje. Podle všeho tu žilo až 5000 lidí.

Soudobí indiáni, potomci lidu Tayrona, tvrdí, že o místu věděli ještě před jeho oficiálním objevením, ale drželi to v tajnosti, snad se báli, aby turisté a zloději naleziště zcela nezničili.

Z vrcholu Ztraceného města se otevírá pěkný výhled do okolí.

Foto: Profimedia.cz

Pravda, Ciudad Perdida sice nenabízí tak pitoreskní okolí jako Machu Picchu, přesto je krajina úchvatná a milovníky přírody nadchne. Celá oblast je obklopená horami a hustou džunglí, kde se těm pozornějším podaří spatřit třeba některého jejího obyvatele, ať už lenochoda, tapíra, opice nebo i tukany.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků