Hlavní obsah
Crazy Horse Memorial Foto: Martin Švadlenka

Jižní Dakota: smutná památka na původní obyvatele Ameriky

Jižní Dakotu si jen málokdo vybere jako jeden z cílů svých cest po USA. Je to však velká škoda. Tento zapomenutý kraj skrývá mnoho ohlédnutí za smutnými událostmi, které výrazně ovlivnily historii severoamerického kontinentu.

Crazy Horse Memorial Foto: Martin Švadlenka
Jižní Dakota: smutná památka na původní obyvatele Ameriky

Ať už do Jižní Dakoty zavítáte odkudkoli, připravte se na dlouhou jízdu autem. Žádné z měst nemá mezinárodní letiště, je tedy nutné přejet z jiného státu. Většinu území tvoří stepi a náhorní plošiny. Hustota osídlení je velmi nízká, proto projíždíte krajinou, kde i několik hodin nevidíte z auta jediné město, vesnici nebo osvětlení.

Nekonečné pláně Jižní Dakoty

Foto: Martin Švadlenka

Na žádost několika náčelníků kmene Lakotů (Siuxů) započal v roce 1939 polsko-americký sochař Korczak Ziolkowski výstavbu Crazy Horse Memorial. Socha je připomínkou jednoho z nejslavnějších náčelníků tohoto kmene, který se proslavil porážkou generála Custera v bitvě u Little Bighornu.

Největší lidská socha světa

Po dohodě s Lakoty Ziolkowski po celou dobu stavby nepřijal jediný vládní grant ani dotaci, a proto na stavbě dodnes probíhají práce a odstřelování skalního masivu. Pokud se sochu podaří dokončit, stane se svou plánovanou výškou 172 metrů světově největší sochou zobrazující člověka. Těžko odhadovat co by si náčelník Crazy Horse myslel o tom, jak jeho lidé žijí dnes.

Na hranici s Nebraskou se nachází poslední rezervace potomků Lakotů — Pine Ridge. Na první pohled je zřetelné, že nejde o klasické americké město.

Památka obětem indiánských válek v Pine Ridge

Foto: Martin Švadlenka

Většina z třiceti tisíc obyvatel žije na úrovni životního minima. Mnoho z nich je nezaměstnaných a na tváři města je to zřetelně znát. I přesto jsou místní lidé milí a vstřícní. Mnozí z nich už ale dávno zapomněli, jak zní jazyk jejich předků.

Masakr u Wounded Knee

Asi 20 kilometrů od Pine Ridge leží kopec Wounded Knee, místo posledního masakru Lakotů americkou kavalerií. I přes nesporný historický význam tohoto místa vás k němu v nejbližším okolí nenasměruje jediná cedule nebo ukazatel.

Hřbitov obětí masakru u Wounded Knee

Foto: Martin Švadlenka

Současní potomci Lakotů stále cítí obrovskou křivdu a smutek nad tehdejšími událostmi a nehodlají dovolit, aby památný hřbitov na jejich území navštěvovaly davy fotografujících turistů.

Čtyři prezidenti a ohrožený bizon

U největšího města Rapid City se nachází jediná opravdu známá turistická atrakce Mount Rushmore. Hlavy čtyř prezidentů USA vytesaných do skalního masivu přece jen nějaké turisty nalákají, zejména v letních měsících.

Mount Rushmore

Foto: Martin Švadlenka

Na cestě k Mount Rushmore nabízí Jižní Dakota ještě jednu připomínku doby, kdy místním prériím vládli američtí indiáni. Rozhlehlý Custer State Park chová zhruba 1300 kusů bizonů amerických, kteří byli ještě na počátku 20. století na pokraji vyhubení. Zvířata se po místních pláních volně pohybují.

Park je možné projet autem, a když budete mít štěstí, s trochou nadsázky se dá říct, že uslyšíte jejich dech. Bizoni si totiž z projíždějících aut nic nedělají a s naprostým klidem je obklopují a klidně přežvykují dva metry od okénka.

Bizoni podél cest

Foto: Martin Švadlenka

Jižní Dakota je krásnou zemí a smutnou připomínkou toho, že žádná civilizace nemůže vzkvétat, pokud je násilím vytržena ze svého způsobu života a vhozena do světa, kde nechce a asi ani neumí být...

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků