Hlavní obsah
Kvetoucí zahrady zámku Trauttmansdorff Foto: Archiv Südtirol

Jihotyrolské babí léto, jak ho znala císařovna Sissi

Pokud neholdujete zimnímu období, měli byste v následujících týdnech vytěžit z příznivého počasí, co se jen dá. Odreagováním může být třeba prodloužený víkend v Jižním Tyrolsku, které se chlubí 300 slunečnými dny v roce. Možností, jak si užít pozdní léto, je tady vícero.

Kvetoucí zahrady zámku Trauttmansdorff Foto: Archiv Südtirol
Jihotyrolské babí léto, jak ho znala císařovna Sissi

Klidnou procházku bez šplhání po horách si můžete dopřát u zámku Trauttmansdorff blízko italského lázeňského města Merano. V komnatách tohoto zámku svého času pobývala samotná císařovna Sissi.

Dospělí turisté ocení rozlehlé botanické zahrady (v nadmořské výšce 334–438 metrů) se skvostnými jezírky, skleníky a pavilóny, mezi nimiž se vinou upravené chodníčky lemované květinami z různých koutů světa. Dětem se nejspíš zalíbí hlavně minizoo s papoušky a dalším zvířectvem.

Jedinečné botanické zahrady zámku Trauttmansdorff získaly letos Ocenění mezinárodní zahrada roku.

Foto: Archiv Südtirol

Jednou z atrakcí je v zámeckých zahradách také vyhlídková plošina příhodně ve tvaru dalekohledu. Poskytuje dokonalý výhled nejen na rozmanitost zahrad, ale i do širšího okolí.

Po prohlídce exteriéru se vydejte navštívit Touriseum nacházející se uvnitř zámku. Jedná se o muzejní expozici, která promlouvá o dějinách turistiky v Jižním Tyrolsku. Není třeba se obávat nudných dat a čísel, expozice se snaží nabízet informace interaktivní formou.

Vzhůru na horské svahy

Jestliže je pro vás tím nejlepším odpočinkem pohyb na čerstvém vzduchu, vydejte se v Jižním Tyrolsku na túru klikatými horskými cestičkami. Budete míjet jezera i venkovské statky a dojdete třeba až ke stařičkým modřínům.

Při cestě ke kostelu St. Gertraud budete míjet dřevěné malé farmy, které vypadají, jako by byly zarostlé do travnatých svahů hor.

Foto: Archiv Südtirol

Poblíž zmiňovaného Merana se rozprostírá vodní nádrž Zogger. Nedaleko odsud najdete v nadmořské výšce 1153 metrů malebnou vesničku Kuppelwies (italsky Pracupola). Odsud vede cesta kolem horských stavení, křížků a božích muk až ke statku Aussergraben-Hof. Ten pochází z 18. století a leží ve výšce 1378 metrů nad mořem.

Dál zamiřte do vesnice St. Nikolaus (italsky San Nicoló), v níž si všimněte tradiční architektury a upravených zahrádek. Skrze zdejší borovicový les se vydejte k dalším statkům - Gasteig, Gschöra a Kropfen. Další zastávkou pak může být horský kostelíček St. Gertraud ve výšce 1519 metrů nad mořem.

Kostel St. Gertraud (sv. Gertrudy)

Foto: Profimedia.cz

Právě u kostelíku se turistům nabízí pohled na staré modříny, které zdejší krajinu tiše střeží už 2000 let. Patří tak mezi nejstarší stromy v celé Evropě. Největší z nich dosahuje výšky 36,5 metru. Jeho kmen má obvod přes osm metrů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků