Hlavní obsah
Japonský ostrov Aošima ovládly kočky. Foto: Reuters

Japonský kočičí ostrov bojoval s nedostatkem krmení. Pomohla prosba o pomoc

Kočičí legie, která žije a vládne na odlehlém japonském ostrůvku Aošima, si může spokojeně mnout tlapky. Po prosbě o pomoc se jí z celého Japonska začalo hrnout jídlo. Informovala o tom agentura AFP.

Japonský ostrov Aošima ovládly kočky. Foto: Reuters
Japonský kočičí ostrov bojoval s nedostatkem krmení. Pomohla prosba o pomoc

Na ostrůvku Aošima v jižní části Japonska žije více než 140 koček, které převyšují počet lidských obyvatel poměrem osm ku jedné. Před časem ovšem kočkám došla potrava — a obyvatelé vyslali naléhavou prosbu o pomoc.

„Jídlo začalo proudit z celého Japonska," řekl AFP devětapadesátiletý Kazujuki Ono, jehož vzkaz na Twitteru celou akci spustil. „Máme ho tolik, že už ho nemáme kam ukládat. Ale kočky nikdy nebyly šťastnější," dodal s tím, že první krabice s krmením do přístavu na Aošimě začaly připlouvat z půl hodiny vzdálené pevniny 22. února, což je v Japonsku oficiálně vyhlášený Den koček.

Aošima je turistickým cílem právě kvůli množství koček, které tu žijí.

Foto: Profimedia.cz

„Na jaře a v létě vozí kočkám krmení turisté. Ale když se ochladí, moře je rozbouřené a nikdo sem nejezdí. Někdy se sem ani lodi přes rozbouřené moře nedostanou. Žijeme na takovém trochu záhadném ostrově," uvedl Ono.

Lidské obyvatele nahradily kočky

Aošima bývala domovem tisícovky lidí, ale v současnosti jich tu zbývá už jen 16 — většinou důchodců. Kočky byly na ostrov původně zavezeny proto, aby hubily myši na rybářských lodích. Rozmnožily se ale natolik, že se staly turistickou atrakcí, za níž na Aošimu míří návštěvníci z Asie i z Evropy.

„Pro kočky je to tu ráj," dodal Ono. „Nejsou tu vrány, ani psi, motorky či auta. Nic nemilují víc, než polehávat na ulici a celý den se vyhřívat na sluníčku. A když mají plná bříška, šťastně předou."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků